Latest updates

Check the Important info page for latest updates! (17 February 2017)
TwitterLinked In

Wednesday, January 23, 2008

2010 WC: Seeding formula (January update)

I switched to English this month, because not many people can read Romanian. Alas...

Seeded teams for the 2010 FIFA World Cup South Africa.

You all know the system, so here's the table. Egypt replaces Senegal.

1 Brazil 60.3 29.3 31
2 Germany 58.3 30.3 28
3 Italy 57.3 27.3 30
4 Spain 54.3 25.3 29
5 Argentina 53.0 21.0 32
6 France 49.3 23.3 26
7 England 47.3 26.3 21
------------------------------
8 Portugal 47.3 22.3 25
9 Netherlands 38.7 14.7 24
10 Mexico 37.3 19.3 18
11 Czech Republic 33.0 6.0 27
12 Croatia 32.0 9.0 23
13 USA 28.0 13.7 14.3
14 Turkey 27.0 10.0 17
15 Paraguay 24.7 11.7 13
16 Japan 22.3 13.3 9
17 Greece 22.0 0.0 22
18 Korea Republic 20.7 15.7 5
19 Romania 20.0 0.0 20
20 Scotland 19.0 0.0 19
21 Nigeria 17.3 2.7 14.7
22 Colombia 16.0 0.0 16
23 Australia 15.3 11.3 4
24 Cameroon 15.0 3.0 12
25 Uruguay 13.7 2.7 11
26 Cote d'Ivoire 13.3 6.0 7.3
27 Iran 11.3 5.3 6
28 Saudi Arabia 10.0 8.0 2
29 Guinea 10.0 0.0 10
30 Egypt 7.7 0.0 7.7
31 South Africa 4.0 3.0 1
32 Honduras 3.0 0.0 3


Top 7 + South Africa seeded. England and Portugal tied - I chose England as seed because of their superior past WC performance.

The pots:

Pot A: Argentina, Brazil, England, France, Germany, Italy, South Africa, Spain
Pot B: Croatia, Czech Republic, Greece, Netherlands, Portugal, Romania, Scotland, Turkey
Pot C : Australia, Honduras, Iran, Japan, Korea Republic, Mexico, Saudi Arabia, USA
Pot D: Cameroon, Colombia, Cote d'Ivoire, Egypt, Guinea, Nigeria, Paraguay, Uruguay

Possible draw:

Group A : South Africa, Romania, Iran, Uruguay
Group B: Germany, Portugal, USA, Guinea
Group C: Argentina, Greece, Mexico, Egypt
Group D: Brazil, Czech Republic, Australia, Cameroon
Group E : France, Croatia, Saudi Arabia, Colombia
Group F: Italy, Scotland, Honduras, Nigeria
Group G: Spain, Netherlands, Japan, Cote d'Ivoire
Group H: England, Turkey, Korea Republic, Paraguay

Propunere pentru programul Ligii I

Asa cum in Cupa Romaniei, primele sase echipe din sezonul precedent al Ligii I sunt plasate in prima urna la tragerile la sorti, cred ca ar fi o idee buna ca un sistem similar sa fie aplicat si la tragerea la sorti pentru calendarul Ligii I. De exemplu, pot fi luate in calcul fie rezultatele din ultimii 5 sau 10 ani (cum se face in Serie A), fie clasamentul din ultimul sezon. Presupunand ca sezonul s-ar incheia acum, primele sase echipe ar fi (in ambele scenarii): CFR Cluj, Rapid Bucuresti, Unirea Urziceni, Steaua Bucuresti, Politehnica 1921 Stiinta Timisoara si Dinamo Bucuresti.
O idee ar fi ca aceste echipe sa se evite in primele trei si ultimele trei etape ale campionatului. In plus, echipele nou promovate ar trebui sa joace primul meci acasa.

Iata programul turului pentru 2007/2008: Sport365. Il puteti gasi si pe pagina LPF.

Daca luam prima etapa:

U Craiova - Farul
Steaua - Ceahlăul
Gloria Buzău - Dinamo
FC Vaslui - UTA
Gloria Bistriţa - Unirea Urziceni
Dacia Mioveni - Rapid
U Cluj - Pandurii
Oţelul - CFR Cluj
Poli Timişoara - Poli Iaşi

si dam un numar (intre 1 si 18) fiecarei echipe (Universitatea Craiova - 1, Farul Constanta 2,... Politehnica Iasi 18), se observa de exemplu ca echipele 1, 6, 9, 11, 13, 15, 17, respectiv 2, 4, 10, 12, 14, 16, 18 nu se intalnesc in primele trei si ultimele trei etape. Avem deci grupuri de cate 7 echipe. Cum se doreste ca nou-promovatele sa joace primul meci acasa, vom folosi al doilea grup de echipe pentru capii de serie, iar primul grup pentru echipele venite din Liga a II-a.

Daca sezonul s-ar opri acum, ar promova: FC Brasov, CS Otopeni, FC Arges Pitesti, Gaz Metan Medias si ar retrograda: UTA, Farul Constanta, Pandurii Targu Jiu si Universitatea Cluj.

Alocam intai nou-promovatele printr-o tragere la sorti:

CS Otopeni - 17
FC Brasov - 13
Gaz Metan Medias - 9
FC Arges Pitesti - 1

Apoi capii de serie:

Unirea Urziceni - 18
Steaua Bucuresti - 2
Dinamo Bucuresti - 12
CFR Cluj - 4
Rapid Bucuresti - 10
Politehnica 1921 Stiinta Timisoara - 14

"Bile" ramase: 3, 5, 6, 7, 8, 11, 15, 16
Echipe ramase: FC Vaslui, Gloria Bistrita, Otelul Galati, Gloria Buzau, Universitatea Craiova, Dacia Mioveni, Ceahlaul Piatra Neamt, Politehnica Iasi.

Alocarea echipelor ramase:

Gloria Bistrita - 16
FC Vaslui - 11
Otelul Galati - 7
Politehnica Iasi - 15
Ceahlaul Piatra Neamt - 6
Gloria Buzau - 5
Universitatea Craiova - 8
Dacia Mioveni - 3

Iata cum ar arata programul turului pentru sezonul 2008/2009:

Etapa 1:

FC Arges Pitesti - Steaua Bucuresti
Dacia Mioveni - CFR Cluj
Gloria Buzau - Ceahlaul Piatra Neamt
Otelul Galati - Universitatea Craiova
Gaz Metan Medias - Rapid Bucuresti
FC Vaslui - Dinamo Bucuresti
FC Brasov - Politehnica 1921 Stiinta Timisoara
Politehnica Iasi - Gloria Bistrita
CS Otopeni - Unirea Urziceni

Etapa 2:

Steaua Bucuresti - Dacia Mioveni
CFR Cluj - Gloria Buzau
Ceahlaul Piatra Neamt - Otelul Galati
Universitatea Craiova - FC Vaslui
Rapid Bucuresti - FC Brasov
Dinamo Bucuresti - Gaz Metan Medias
Politehnica 1921 Stiinta Timisoara - Politehnica Iasi
Gloria Bistrita - CS Otopeni
Unirea Urziceni - FC Arges Pitesti

Etapa 3:

FC Arges Pitesti - Gloria Bistrita
Dacia Mioveni - Unirea Urziceni
Gloria Buzau - Steaua Bucuresti
Gaz Metan Medias - Universitatea Craiova
FC Vaslui - Otelul Galati
FC Brasov - Dinamo Bucuresti
Politehnica Iasi - Rapid Bucuresti
CS Otopeni - Politehnica 1921 Stiinta Timisoara
CFR Cluj - Ceahlaul Piatra Neamt

Etapa 4:

Otelul Galati - Gaz Metan Medias
Steaua Bucuresti - CFR Cluj
Ceahlaul Piatra Neamt - FC Vaslui
Universitatea Craiova - FC Brasov
Rapid Bucuresti - CS Otopeni
Dinamo Bucuresti - Politehnica Iasi
Politehnica 1921 Stiinta Timisoara - FC Arges Pitesti
Gloria Bistrita - Dacia Mioveni
Unirea Urziceni - Gloria Buzau

Etapa 5:

FC Arges Pitesti - Rapid Bucuresti
Dacia Mioveni - Politehnica 1921 Stiinta Timisoara
Gloria Buzau - Gloria Bistrita
Gaz Metan Medias - FC Vaslui
FC Brasov - Otelul Galati
Politehnica Iasi - Universitatea Craiova
CS Otopeni - Dinamo Bucuresti
Steaua Bucuresti - Ceahlaul Piatra Neamt
CFR Cluj - Unirea Urziceni

Etapa 6:

Otelul Galati - Politehnica Iasi
FC Vaslui - FC Brasov
Ceahlaul Piatra Neamt - Gaz Metan Medias
Universitatea Craiova - CS Otopeni
Rapid Bucuresti - Dacia Mioveni
Dinamo Bucuresti - FC Arges Pitesti
Politehnica 1921 Stiinta Timisoara - Gloria Buzau
Gloria Bistrita - CFR Cluj
Unirea Urziceni - Steaua Bucuresti

Etapa 7:

FC Arges Pitesti - Universitatea Craiova
Dacia Mioveni - Dinamo Bucuresti
Gloria Buzau - Rapid Bucuresti
FC Brasov - Gaz Metan Medias
Politehnica Iasi - FC Vaslui
CS Otopeni - Otelul Galati
Steaua Bucuresti - Gloria Bistrita
CFR Cluj - Politehnica 1921 Stiinta Timisoara
Unirea Urziceni - Ceahlaul Piatra Neamt

Etapa 8:

Otelul Galati - FC Arges Pitesti
Gaz Metan Medias - Politehnica Iasi
FC Vaslui - CS Otopeni
Ceahlaul Piatra Neamt - FC Brasov
Universitatea Craiova - Dacia Mioveni
Rapid Bucuresti - CFR Cluj
Dinamo Bucuresti - Gloria Buzau
Politehnica 1921 Stiinta Timisoara - Steaua Bucuresti
Gloria Bistrita - Unirea Urziceni

Etapa 9:

FC Arges Pitesti - FC Vaslui
Dacia Mioveni - Otelul Galati
Gloria Buzau - Universitatea Craiova
Politehnica Iasi - FC Brasov
CS Otopeni - Gaz Metan Medias
Steaua Bucuresti - Rapid Bucuresti
CFR Cluj - Dinamo Bucuresti
Gloria Bistrita - Ceahlaul Piatra Neamt
Unirea Urziceni - Politehnica 1921 Stiinta Timisoara

Etapa 10:

Otelul Galati - Gloria Buzau
Gaz Metan Medias - FC Arges Pitesti
FC Vaslui - Dacia Mioveni
FC Brasov - CS Otopeni
Ceahlaul Piatra Neamt - Politehnica Iasi
Universitatea Craiova - CFR Cluj
Rapid Bucuresti - Unirea Urziceni
Dinamo Bucuresti - Steaua Bucuresti
Politehnica 1921 Stiinta Timisoara - Gloria Bistrita

Etapa 11:

FC Arges Pitesti - FC Brasov
Dacia Mioveni - Gaz Metan Medias
Gloria Buzau - FC Vaslui
CS Otopeni - Politehnica Iasi
Steaua Bucuresti - Universitatea Craiova
CFR Cluj - Otelul Galati
Politehnica 1921 Stiinta Timisoara - Ceahlaul Piatra Neamt
Gloria Bistrita - Rapid Bucuresti
Unirea Urziceni - Dinamo Bucuresti

Etapa 12:

Otelul Galati - Steaua Bucuresti
Gaz Metan Medias - Gloria Buzau
FC Vaslui - CFR Cluj
FC Brasov - Dacia Mioveni
Politehnica Iasi - FC Arges Pitesti
Ceahlaul Piatra Neamt - CS Otopeni
Universitatea Craiova - Unirea Urziceni
Rapid Bucuresti - Politehnica 1921 Stiinta Timisoara
Dinamo Bucuresti - Gloria Bistrita

Etapa 13:

FC Arges Pitesti - CS Otopeni
Dacia Mioveni - Politehnica Iasi
Gloria Buzau - FC Brasov
Steaua Bucuresti - FC Vaslui
CFR Cluj - Gaz Metan Medias
Rapid Bucuresti - Ceahlaul Piatra Neamt
Politehnica 1921 Stiinta Timisoara - Dinamo Bucuresti
Gloria Bistrita - Universitatea Craiova
Unirea Urziceni - Otelul Galati

Etapa 14:

FC Arges Pitesti - Ceahlaul Piatra Neamt
Otelul Galati - Gloria Bistrita
Gaz Metan Medias - Steaua Bucuresti
FC Vaslui - Unirea Urziceni
FC Brasov - CFR Cluj
Politehnica Iasi - Gloria Buzau
CS Otopeni - Dacia Mioveni
Universitatea Craiova - Politehnica 1921 Stiinta Timisoara
Dinamo Bucuresti - Rapid Bucuresti

Etapa 15:

Dacia Mioveni - FC Arges Pitesti
Gloria Buzau - CS Otopeni
Steaua Bucuresti - FC Brasov
CFR Cluj - Politehnica Iasi
Ceahlaul Piatra Neamt - Dinamo Bucuresti
Rapid Bucuresti - Universitatea Craiova
Politehnica 1921 Stiinta Timisoara - Otelul Galati
Gloria Bistrita - FC Vaslui
Unirea Urziceni - Gaz Metan Medias

Etapa 16:

FC Arges Pitesti - Gloria Buzau
Dacia Mioveni - Ceahlaul Piatra Neamt
Otelul Galati - Rapid Bucuresti
Gaz Metan Medias - Gloria Bistrita
FC Vaslui - Politehnica 1921 Stiinta Timisoara
FC Brasov - Unirea Urziceni
Politehnica Iasi - Steaua Bucuresti
CS Otopeni - CFR Cluj
Universitatea Craiova - Dinamo Bucuresti

Etapa 17:

Gloria Buzau - Dacia Mioveni
Steaua Bucuresti - CS Otopeni
CFR Cluj - FC Arges Pitesti
Ceahlaul Piatra Neamt - Universitatea Craiova
Rapid Bucuresti - FC Vaslui
Dinamo Bucuresti - Otelul Galati
Politehnica 1921 Stiinta Timisoara - Gaz Metan Medias
Gloria Bistrita - FC Brasov
Unirea Urziceni - Politehnica Iasi

Thursday, January 17, 2008

Importanta e participarea, nu?

Care e scopul participarii in competitia numita Liga I? Nu ar trebui sa fie castigarea titlului sau macar o clasare pe locurile de cupe europene? Macar pe termen lung... Sau poate importanta e participarea.

Aruncati o privire pe clasamentul all-time al primei divizii din Romania. Iata un top 5 al echipelor care au jucat in Liga I dar nu au participat in cupele europene:


9 Farul Constanta 40 1231 455 244 532 1525 1745 1154
16 Politehnica Iasi 25 779 269 162 348 931 1126 700
21 FC Oradea 18 572 181 118 273 683 893 480
22 CSM Resita 16 482 154 103 225 667 891 411
23 Ceahlaul Piatra Neamt 12 392 150 82 160 499 554 382


Din aceste echipe, Farul si Ceahlaul au participat in Cupa UEFA Intertoto.

In 40 (patruzeci!) de sezoane, Farul Constanta nu a reusit sa participe in cupele europene (cu exceptia catorva campanii in Intertoto). Politehnica Iasi, in 25 de sezoane, nu a reusit sa joace nici macar un meci in Cupa Intertoto.

Importanta e participarea.

Romania - clasamentul all-time 1932-2007

8 mai 2008

Pentru clasamentul 1932-2008, click aici.

_______________________________

Nu contine meciurile disputate in prima parte a sezonului 2007-2008.
2 puncte pentru victorie, 1 pentru remiza.


1 Steaua Bucuresti 59 1774 983 399 392 3449 1846 2365
2 Dinamo Bucuresti 58 1744 975 373 396 3456 1874 2323
3 Rapid Bucuresti 59 1662 751 376 535 2641 2028 1878
4 Universitatea Craiova 42 1356 615 293 448 2051 1554 1523
5 FC Arges Pitesti 43 1370 559 268 543 1804 1750 1386
6 Universitatea Cluj 50 1406 494 281 631 1845 2190 1269
7 FCM Bacau 42 1319 489 262 568 1538 1809 1240
8 Petrolul Ploiesti 41 1223 466 267 490 1550 1546 1199
9 Farul Constanta 40 1231 455 244 532 1525 1745 1154
10 FC Brasov 39 1191 452 242 497 1502 1579 1146
11 Sportul Studentesc Bucuresti 34 1086 422 242 422 1494 1461 1086
12 UTA,Arad 37 1038 414 236 388 1572 1452 1064
13 Jiul Petrosani 41 1197 402 250 545 1403 1845 1054
14 Politehnica Timisoara 35 1046 382 238 426 1374 1502 1002
15 FC National Bucuresti 32 945 380 189 376 1355 1320 949
16 Politehnica Iasi 25 779 269 162 348 931 1126 700
17 Otelul Galati 19 622 256 121 245 789 786 633
18 ASA Târgu Mures 21 690 251 109 330 817 1025 611
19 Gloria Bistrita 17 554 226 88 240 747 755 540
20 Corvinul Hunedoara 17 562 210 98 254 831 881 518
21 FC Oradea 18 572 181 118 273 683 893 480
22 CSM Resita 16 482 154 103 225 667 891 411
23 Ceahlaul Piatra Neamt 12 392 150 82 160 499 554 382
24 CS Oradea 17 378 145 80 153 630 635 370
25 CFR Cluj 12 372 132 100 140 436 515 364
26 FC Olt Scornicesti 11 357 137 64 156 424 498 338
27 Chimia Râmnicu Vâlcea 10 340 121 64 155 368 533 306
28 CFR Timisoara 11 273 104 70 99 406 392 278
29 FC Inter Sibiu 8 272 110 47 115 358 276 267
30 Juventus Bucuresti 12 268 102 61 105 501 479 265
31 Chindia Târgoviste 9 298 95 64 139 312 469 254
32 Venus Bucuresti 9 180 108 35 37 499 248 251
33 Ripensia Timisoara 9 184 110 28 46 512 277 248
34 Locomotiva Târgu Mures 10 241 85 46 110 360 418 216
35 FC Maramures Baia Mare 7 230 83 35 112 267 370 201
36 Unirea Tricolor Bucuresti 9 186 76 34 76 404 420 186
37 Vagonul Arad 9 184 76 31 77 318 323 183
38 Olimpia Satu Mare 7 222 69 40 113 223 363 178
39 Victoria Bucuresti 5 153 70 33 50 242 203 173
40 Dunarea CSU Galati 7 222 57 42 123 236 414 156
41 FCU Politehnica Timisoara 5 154 58 38 58 175 190 154
42 Astra Ploiesti 5 158 59 35 64 195 185 153
43 Gloria Arad 8 156 59 31 66 296 332 149
44 Victoria Cluj 8 154 61 23 70 266 294 145
45 Extensiv Craiova 5 170 54 36 80 171 213 144
46 Gloria Buzau 5 170 50 33 87 183 285 133
47 Flacara Moreni 4 136 53 23 60 180 198 129
48 Dinamo Brasov 6 139 43 42 54 187 208 128
49 Dacia Unirea Braila 4 136 46 27 63 141 190 119
50 Chinezul Timisoara 6 120 46 21 53 281 288 113
51 Crisana Oradea 6 110 40 20 50 199 232 100
52 Foresta Suceava 3 98 24 27 47 102 145 75
53 Minerul Lupeni 4 101 30 15 56 106 204 75
54 Tricolor Ploiesti 5 102 28 16 58 131 255 72
55 Phoenix Baia Mare 3 62 26 11 25 96 106 63
56 FC Vaslui 2 64 19 22 23 64 81 60
57 Ciocanul Bucuresti 2 56 24 10 22 100 87 58
58 Rocar Bucuresti 2 64 25 6 33 93 107 56
59 Gaz Metan Medias 3 86 16 19 51 96 189 51
60 Pandurii Targu Jiu 2 64 19 12 33 48 79 50
61 Apulum Unirea Alba Iulia 2 60 17 16 27 60 109 50
62 FC Onesti 2 68 21 6 41 94 160 48
63 CA Câmpulung Moldovenesc 2 33 15 10 8 50 31 40
64 Unirea Urziceni 1 34 13 8 13 30 29 34
65 Carmen Bucuresti 1 26 14 5 7 90 44 33
66 Ind sârmei Câmpia Turzii 2 48 7 19 22 46 86 33
67 Gloria CFR Galati 2 46 13 7 26 54 100 33
68 Ferrar Cluj 1 26 13 4 9 44 29 30
69 Dermata Cluj 1 30 7 11 12 41 50 25
70 CSM Suceava 1 34 10 5 19 36 69 25
71 FC Craiova 2 50 10 5 35 61 171 25
72 Aurul Brad 1 24 12 0 12 51 43 24
73 CAMT,Timisoara 1 22 9 5 8 37 52 23
74 Soimii Sibiu 3 48 5 12 31 42 131 22
75 Dinamo Cluj 1 22 9 2 11 34 41 20
76 DUIG Braila 2 42 8 3 31 52 138 19
77 Viitorul Bucuresti 1 14 6 3 5 33 26 15
78 Vulturii Lugoj 1 18 6 2 10 24 41 14
79 Faur Bucuresti 1 26 5 4 17 50 80 14
80 UMT,Timisoara 1 30 3 6 21 24 71 12
81 Aripile CFR Brasov 1 18 4 3 11 26 45 11
82 Prahova Ploiesti 1 26 5 1 20 26 97 11
83 Avântul Reghin 1 24 3 3 18 19 57 9
84 RGMT,Timisoara 1 12 3 2 7 17 24 8
85 Dragos Voda Cernauti 1 18 4 0 14 26 57 8
86 Brasovia Brasov 2 26 1 3 22 28 85 5
87 Muresul Târgu Mures 1 14 1 2 11 15 53 4


Fata de clasamentul din 2006 (il gasiti pe RSSSF - autor Razvan Toma), iata principalele modificari:

Farul Constanta urca pe 9 (FC Brasov coboara)
UTA urca pe 12 (Jiul Petrosani coboara)
Otelul Galati urca pe 17 (ASA Targu Mures coboara)
Gloria Bistrita urca pe 19 (Corvinul Hunedoara coboara)
Ceahlaul Piatra urca pe 23 (CAO Oradea coboara)
CFR Cluj urca pe 25 (FC Olt Scornicesti coboara)

Politehnica 1921 Stiinta Timisoara urca 8 locuri, de pe 49 pe 41
FC Vaslui urca 14 locuri, de pe 70 pe 56
Pandurii Targu Jiu urca 14 locuri, de pe 74 pe 60

Unirea Urziceni intra in clasament pe locul 64

Wednesday, January 16, 2008

FIFA Rankings: I need to improve my calculation

Colombia is still in the top 20. There's quite a difference: 36 points. I need to go back to 1996 a start from scratch with the new method. No time for that now, I'm afraid. And no interest, as there are no draws coming soon that will use the FIFA rankings.

Monday, January 14, 2008

FIFA Rankings: January 2008, Colombia out, Sweden in

The January FIFA Rankings will be published on Wednesday. Here's how the top 20 should look like:

 1 Argentina      1523
2 Brazil 1502
3 Italy 1498
4 Spain 1349
5 Germany 1305
6 Czech Republic 1290
7 France 1243
8 Portugal 1241
9 Netherlands 1170
10 Croatia 1129
11 Greece 1114
12 England 1113
13 Romania 1088
14 Scotland 990
15 Mexico 982
16 Turkey 914
17 Bulgaria 883
18 Nigeria 879
19 USA 876
20 Sweden 876


Sweden climbs into the top 20 at the expense of Colombia.

Wednesday, January 9, 2008

CM 2010 - capi de serie (Decembrie 2007)

Nicio modificare fata de luna trecuta.

Singurul lucru important este ca acum cunoastem 4/6 din formula totala. Au mai ramas 2/6 - compuse din clasamentul FIFA pentru decembrie 2008 si noiembrie 2009.