Latest updates

Check the Important info page for latest updates! (2 December 2016)
TwitterLinked In

Monday, April 19, 2010

2010 CFU Digicel Cup schedule

Since many people are searching for this info... Here you go. Thanks to SVGFF and Saint Martin FA!

Update: There are at least three mistakes in this schedule. The group B winners play in both group E and G, with the group D winners nowhere to be found. Thanks EvanJ! Also, the group winners face each other in the semifinals. Jamaica's group should feature the group G (not C) winners. Thanks mcruic! However, these mistakes (including the Antillies spelling) appear in the official CFU document received by these FAs.


CFU DIGICEL CUP

SCHEDULE OF MATCHES

STAGE 1: Each Group Winner qualifies for Stage II along with the two Best Second Place Teams.

o GROUP: A

(PUERTO RICO, BAHAMAS, CAYMAN ISLANDS & ANGUILLA)

o VENUE: PUERTO RICO

o STADIUM: JUAN RAMON LOUBRIEL STADIUM

Match

Date

Time

Team A

vs

Team B

1

18.08.2010

5.00 p.m.

BAHAMAS

vs

CAYMAN ISLANDS

2

18.08.2010

7.00 p.m.

PUERTO RICO

vs

ANGUILLA

3

20.08.2010

5.00 p.m.

CAYMAN ISLANDS

vs

ANGUILLA

4

20.08.2010

7.00 p.m.

PUERTO RICO

vs

BAHAMAS

5

22.08.2010

5.00 p.m.

ANGUILLA

vs

BAHAMAS

6

22.08.2010

7.00 p.m.

PUERTO RICO

vs

CAYMAN ISLANDS

o GROUP: B

(ANTIGUA & BARBUDA, SURINAME, NETHERLANDS ANTILLIES & ST. MARTIN)

o VENUE: ANTIGUA & BARBUDA

o STADIUM: ANTIGUA RECREATION GROUND

Match

Date

Time

Team A

vs

Team B

7

17.08.2010

5.00 p.m.

SURINAME

vs

NETHERLANDS ANTILLIES

8

17.08.2010

7.00 p.m.

ANTIGUA & BARBUDA

vs

ST. MARTIN

9

19.08.2010

5.00 p.m.

ST. MARTIN

vs

SURINAME

10

19.08.2010

7.00 p.m.

ANTIGUA & BARBUDA

vs

NETHERLANDS ANTILLIES

11

21.08.2010

5.00 p.m.

NETHERLANDS ANTILLIES

vs

ST. MARTIN

12

21.08.2010

7.00 p.m.

ANTIGUA & BARBUDA

vs

SURINAME

o GROUP:C

(BARBADOS, ST. VINCENT & THE GRENADINES, B.V.I & ST. LUCIA)

o VENUE: BARBADOS

o STADIUM: NATIONAL STADIUM

Match

Date

Time

Team A

vs

Team B

13

06.10.2010

5.00 p.m.

ST. VINCENT & THE GRENADINES

vs

ST. LUCIA

14

06.10.2010

7.00 p.m.

BARBADOS

vs

BRITISH VIRGIN ISLANDS

15

08.10.2010

5.00 p.m.

BRITISH VIRGIN ISLANDS

vs

ST. VINCENT & THE GRENADINES

16

08.10.2010

7.00 p.m.

BARBADOS

vs

ST. LUCIA

17

10.10.2010

5.00 p.m.

ST. LUCIA

vs

BRITISH VIRGIN ISLANDS

18

10.10.2010

7.00 p.m.

BARBADOS

vs

ST. VINCENT & THE GRENADINES

o GROUP: D

(DOMINICAN REPUBLIC, ST. KITTS & NEVIS, DOMINICA & MONTSERRAT)

o VENUE: DOMINICAN REPUBLIC

o STADIUM : OLYMPIC STADIUM

Match

Date

Time

Team A

vs

Team B

19

07.10.2010

5.00 p.m.

ST. KITTS/ NEVIS

vs

DOMINICA

20

07.10.2010

7.00 p.m.

DOMINICAN REPUBLIC

vs

MONTSERRAT

21

09.10.2010

5.00 p.m.

MONTSERRAT

vs

ST. KITTS/ NEVIS

22

09.10.2010

7.00 p.m.

DOMINICAN REPUBLIC

vs

DOMINICA

23

11.10.2010

5.00 p.m.

DOMINICA

vs

MONTSERRAT

24

11.10.2010

7.00 p.m.

DOMINICAN REPUBLIC

vs

ST. KITTS/ NEVIS

o GROUP : E

(GUYANA, CUBA, WINNER A & WINNER B)

o VENUE : GUYANA

o STADIUM : GUYANA NATIONAL STADIUM

Match

Date

Time

Team A

vs

Team B

25

27.10.2010

6.00 p.m.

CUBA

vs

WINNER A

26

27.10.2010

8.00 p.m.

GUYANA

vs

WINNER B

27

29.10.2010

6.00 p.m.

WINNER B

vs

CUBA

28

29.10.2010

8.00 p.m.

GUYANA

vs

WINNER A

29

31.10.2010

6.00 p.m.

WINNER A

vs

WINNER B

30

31.10.2010

8.00 p.m.

GUYANA

vs

CUBA

o GROUP: F

(GRENADA, TRINIDAD & TOBAGO, WINNER C & SECOND PLACE 1)

o VENUE: GRENADA

o STADIUM: GRENADA NATIONAL STADIUM

Match

Date

Time

Team A

vs

Team B

31

26.10.2010

5.00 p.m.

TRINIDAD

vs

WINNER C

32

26.10.2010

7.00 p.m.

GRENADA

vs

SECOND PLACE 1

33

28.10.2010

5.00 p.m.

SECOND PLACE 1

vs

TRINIDAD

34

28.10.2010

7.00 p.m.

GRENADA

vs

WINNER C

35

30.10.2010

5.00 p.m.

WINNER C

vs

SECOND PLACE 1

36

30.10.2010

7.00 p.m.

GRENADA

vs

TRINIDAD

o GROUP: G

(GUADELOUPE, HAITI, WINNER B & SECOND PLACE 2)

o VENUE: GUADELOUPE

o STADIUM: GUADLOUPE NATIONAL STADIUM

Match

Date

Time

Team A

vs

Team B

37

03.11.2010

6.00 p.m.

HAITI

vs

WINNER B

38

03.11.2010

8.00 p.m.

GUADELOUPE

vs

SECOND PLACE 2

39

05.11.2010

6.00 p.m.

SECOND PLACE 2

vs

HAITI

40

05.11.2010

8.00 p.m.

GUADELOUPE

vs

WINNER B

41

07.11.2010

6.00 p.m.

WINNER B

vs

SECOND PLACE 2

42

07.11.2010

8.00 p.m.

GUADELOUPE

vs

HAITI

o FINAL ROUND: TWO GROUPS OF 4 EACH:

WINNER & RUNNER UP IN EACH GROUP TO ADVANCE TO THE

SEMI- FINAL

o VENUE: MARTINIQUE

o STADIUM: RIVIERE PILOTE

o GROUP 1: JAMAICA. WINNER E, WINNER C & RUNNER UP F

Match

Date

Time

Team A

vs

Team B

43

19.11.2010

6.00 p.m.

WINNER E

vs

WINNER C

44

19.11.2010

8.00 p.m.

JAMAICA

vs

RUNNER UP F

45

21.11.2010

6.00 p.m.

RUNNER UP F

vs

WINNER E

46

21.11.2010

8.00 p.m.

JAMAICA

vs

WINNER C

47

23.11.2010

6.00 p.m.

WINNER C

vs

RUNNER UP F

48

23.11.2010

8.00 p.m.

JAMAICA

vs

WINNER E

o SEMI – FINAL ROUND

o VENUE : MARTINIQUE

o STADIUM: DILLION STADIUM

o GROUP 2: MARTINIQUE, WINNER F, RUNNER UP E & RUNNER UP G

Match

Date

Time

Team A

vs

Team B

49

18.11.2010

6.00 p.m.

WINNER F

vs

RUNNER UP E

50

18.11.2010

8.00 p.m.

MARTINIQUE

vs

RUNNER UP G

51

20.11.2010

6.00 p.m.

RUNNER UP G

vs

WINNER F

52

20.11.2010

8.00 p.m.

MARTINIQUE

vs

RUNNER UP E

53

22.11.2010

6.00 p.m.

RUNNER UP E

vs

RUNNER UP G

54

22.11.2010

8.00 p.m.

MARTINIQUE

vs

WINNER F

o SEMI – FINALS

o VENUE : MARTINIQUE

o STADIUM : DILLION STADIUM

Match

Date

Time

Team A

vs

Team B

55

24.11.2010

6.00 p.m.

WINNER GROUP 1

vs

WINNER GROUP 2

56

24.11.2010

8.00 p.m.

RUNNER UP GROUP 1

vs

RUNNER UP GROUP 2

o MATCH FOR THIRD PLACE

o VENUE: MARTINIQUE

o STADIUM: DILLION STADIUM

Match

Date

Time

Team A

vs

Team B

57

26.11.2010

7.00 p.m.

LOSER SEMI 1

vs

LOSER SEMI 2

o CHAMPIONSHIP MATCH

o VENUE: MARTINIQUE

o STADIUM: DILLION STADIUM

Match

Date

Time

Team A

vs

Team B

58

28.11.2010

7.00 p.m.

WINNER SEMI 1

vs

WINNER SEMI 2

4 comments:

  1. Thank you, I've been trying to find this for awhile now.

    ReplyDelete
  2. Thanks for the info, I've been trying too..

    ReplyDelete
  3. I see a logic error that can only be attributable to a typo.

    How can Winner C be both in T&T's preliminary group and Jamaica's final group, when the winner of T&T's prelim group can end up in Martinique's final group?

    I think in Jamaica's final group they were supposed to play Winner G...

    ReplyDelete
  4. The mistakes are mentioned in the "Update" section.

    ReplyDelete