Latest updates

Check the Important info page for latest updates! (2 December 2016)
TwitterLinked In

Wednesday, January 23, 2008

Propunere pentru programul Ligii I

Asa cum in Cupa Romaniei, primele sase echipe din sezonul precedent al Ligii I sunt plasate in prima urna la tragerile la sorti, cred ca ar fi o idee buna ca un sistem similar sa fie aplicat si la tragerea la sorti pentru calendarul Ligii I. De exemplu, pot fi luate in calcul fie rezultatele din ultimii 5 sau 10 ani (cum se face in Serie A), fie clasamentul din ultimul sezon. Presupunand ca sezonul s-ar incheia acum, primele sase echipe ar fi (in ambele scenarii): CFR Cluj, Rapid Bucuresti, Unirea Urziceni, Steaua Bucuresti, Politehnica 1921 Stiinta Timisoara si Dinamo Bucuresti.
O idee ar fi ca aceste echipe sa se evite in primele trei si ultimele trei etape ale campionatului. In plus, echipele nou promovate ar trebui sa joace primul meci acasa.

Iata programul turului pentru 2007/2008: Sport365. Il puteti gasi si pe pagina LPF.

Daca luam prima etapa:

U Craiova - Farul
Steaua - Ceahlăul
Gloria Buzău - Dinamo
FC Vaslui - UTA
Gloria Bistriţa - Unirea Urziceni
Dacia Mioveni - Rapid
U Cluj - Pandurii
Oţelul - CFR Cluj
Poli Timişoara - Poli Iaşi

si dam un numar (intre 1 si 18) fiecarei echipe (Universitatea Craiova - 1, Farul Constanta 2,... Politehnica Iasi 18), se observa de exemplu ca echipele 1, 6, 9, 11, 13, 15, 17, respectiv 2, 4, 10, 12, 14, 16, 18 nu se intalnesc in primele trei si ultimele trei etape. Avem deci grupuri de cate 7 echipe. Cum se doreste ca nou-promovatele sa joace primul meci acasa, vom folosi al doilea grup de echipe pentru capii de serie, iar primul grup pentru echipele venite din Liga a II-a.

Daca sezonul s-ar opri acum, ar promova: FC Brasov, CS Otopeni, FC Arges Pitesti, Gaz Metan Medias si ar retrograda: UTA, Farul Constanta, Pandurii Targu Jiu si Universitatea Cluj.

Alocam intai nou-promovatele printr-o tragere la sorti:

CS Otopeni - 17
FC Brasov - 13
Gaz Metan Medias - 9
FC Arges Pitesti - 1

Apoi capii de serie:

Unirea Urziceni - 18
Steaua Bucuresti - 2
Dinamo Bucuresti - 12
CFR Cluj - 4
Rapid Bucuresti - 10
Politehnica 1921 Stiinta Timisoara - 14

"Bile" ramase: 3, 5, 6, 7, 8, 11, 15, 16
Echipe ramase: FC Vaslui, Gloria Bistrita, Otelul Galati, Gloria Buzau, Universitatea Craiova, Dacia Mioveni, Ceahlaul Piatra Neamt, Politehnica Iasi.

Alocarea echipelor ramase:

Gloria Bistrita - 16
FC Vaslui - 11
Otelul Galati - 7
Politehnica Iasi - 15
Ceahlaul Piatra Neamt - 6
Gloria Buzau - 5
Universitatea Craiova - 8
Dacia Mioveni - 3

Iata cum ar arata programul turului pentru sezonul 2008/2009:

Etapa 1:

FC Arges Pitesti - Steaua Bucuresti
Dacia Mioveni - CFR Cluj
Gloria Buzau - Ceahlaul Piatra Neamt
Otelul Galati - Universitatea Craiova
Gaz Metan Medias - Rapid Bucuresti
FC Vaslui - Dinamo Bucuresti
FC Brasov - Politehnica 1921 Stiinta Timisoara
Politehnica Iasi - Gloria Bistrita
CS Otopeni - Unirea Urziceni

Etapa 2:

Steaua Bucuresti - Dacia Mioveni
CFR Cluj - Gloria Buzau
Ceahlaul Piatra Neamt - Otelul Galati
Universitatea Craiova - FC Vaslui
Rapid Bucuresti - FC Brasov
Dinamo Bucuresti - Gaz Metan Medias
Politehnica 1921 Stiinta Timisoara - Politehnica Iasi
Gloria Bistrita - CS Otopeni
Unirea Urziceni - FC Arges Pitesti

Etapa 3:

FC Arges Pitesti - Gloria Bistrita
Dacia Mioveni - Unirea Urziceni
Gloria Buzau - Steaua Bucuresti
Gaz Metan Medias - Universitatea Craiova
FC Vaslui - Otelul Galati
FC Brasov - Dinamo Bucuresti
Politehnica Iasi - Rapid Bucuresti
CS Otopeni - Politehnica 1921 Stiinta Timisoara
CFR Cluj - Ceahlaul Piatra Neamt

Etapa 4:

Otelul Galati - Gaz Metan Medias
Steaua Bucuresti - CFR Cluj
Ceahlaul Piatra Neamt - FC Vaslui
Universitatea Craiova - FC Brasov
Rapid Bucuresti - CS Otopeni
Dinamo Bucuresti - Politehnica Iasi
Politehnica 1921 Stiinta Timisoara - FC Arges Pitesti
Gloria Bistrita - Dacia Mioveni
Unirea Urziceni - Gloria Buzau

Etapa 5:

FC Arges Pitesti - Rapid Bucuresti
Dacia Mioveni - Politehnica 1921 Stiinta Timisoara
Gloria Buzau - Gloria Bistrita
Gaz Metan Medias - FC Vaslui
FC Brasov - Otelul Galati
Politehnica Iasi - Universitatea Craiova
CS Otopeni - Dinamo Bucuresti
Steaua Bucuresti - Ceahlaul Piatra Neamt
CFR Cluj - Unirea Urziceni

Etapa 6:

Otelul Galati - Politehnica Iasi
FC Vaslui - FC Brasov
Ceahlaul Piatra Neamt - Gaz Metan Medias
Universitatea Craiova - CS Otopeni
Rapid Bucuresti - Dacia Mioveni
Dinamo Bucuresti - FC Arges Pitesti
Politehnica 1921 Stiinta Timisoara - Gloria Buzau
Gloria Bistrita - CFR Cluj
Unirea Urziceni - Steaua Bucuresti

Etapa 7:

FC Arges Pitesti - Universitatea Craiova
Dacia Mioveni - Dinamo Bucuresti
Gloria Buzau - Rapid Bucuresti
FC Brasov - Gaz Metan Medias
Politehnica Iasi - FC Vaslui
CS Otopeni - Otelul Galati
Steaua Bucuresti - Gloria Bistrita
CFR Cluj - Politehnica 1921 Stiinta Timisoara
Unirea Urziceni - Ceahlaul Piatra Neamt

Etapa 8:

Otelul Galati - FC Arges Pitesti
Gaz Metan Medias - Politehnica Iasi
FC Vaslui - CS Otopeni
Ceahlaul Piatra Neamt - FC Brasov
Universitatea Craiova - Dacia Mioveni
Rapid Bucuresti - CFR Cluj
Dinamo Bucuresti - Gloria Buzau
Politehnica 1921 Stiinta Timisoara - Steaua Bucuresti
Gloria Bistrita - Unirea Urziceni

Etapa 9:

FC Arges Pitesti - FC Vaslui
Dacia Mioveni - Otelul Galati
Gloria Buzau - Universitatea Craiova
Politehnica Iasi - FC Brasov
CS Otopeni - Gaz Metan Medias
Steaua Bucuresti - Rapid Bucuresti
CFR Cluj - Dinamo Bucuresti
Gloria Bistrita - Ceahlaul Piatra Neamt
Unirea Urziceni - Politehnica 1921 Stiinta Timisoara

Etapa 10:

Otelul Galati - Gloria Buzau
Gaz Metan Medias - FC Arges Pitesti
FC Vaslui - Dacia Mioveni
FC Brasov - CS Otopeni
Ceahlaul Piatra Neamt - Politehnica Iasi
Universitatea Craiova - CFR Cluj
Rapid Bucuresti - Unirea Urziceni
Dinamo Bucuresti - Steaua Bucuresti
Politehnica 1921 Stiinta Timisoara - Gloria Bistrita

Etapa 11:

FC Arges Pitesti - FC Brasov
Dacia Mioveni - Gaz Metan Medias
Gloria Buzau - FC Vaslui
CS Otopeni - Politehnica Iasi
Steaua Bucuresti - Universitatea Craiova
CFR Cluj - Otelul Galati
Politehnica 1921 Stiinta Timisoara - Ceahlaul Piatra Neamt
Gloria Bistrita - Rapid Bucuresti
Unirea Urziceni - Dinamo Bucuresti

Etapa 12:

Otelul Galati - Steaua Bucuresti
Gaz Metan Medias - Gloria Buzau
FC Vaslui - CFR Cluj
FC Brasov - Dacia Mioveni
Politehnica Iasi - FC Arges Pitesti
Ceahlaul Piatra Neamt - CS Otopeni
Universitatea Craiova - Unirea Urziceni
Rapid Bucuresti - Politehnica 1921 Stiinta Timisoara
Dinamo Bucuresti - Gloria Bistrita

Etapa 13:

FC Arges Pitesti - CS Otopeni
Dacia Mioveni - Politehnica Iasi
Gloria Buzau - FC Brasov
Steaua Bucuresti - FC Vaslui
CFR Cluj - Gaz Metan Medias
Rapid Bucuresti - Ceahlaul Piatra Neamt
Politehnica 1921 Stiinta Timisoara - Dinamo Bucuresti
Gloria Bistrita - Universitatea Craiova
Unirea Urziceni - Otelul Galati

Etapa 14:

FC Arges Pitesti - Ceahlaul Piatra Neamt
Otelul Galati - Gloria Bistrita
Gaz Metan Medias - Steaua Bucuresti
FC Vaslui - Unirea Urziceni
FC Brasov - CFR Cluj
Politehnica Iasi - Gloria Buzau
CS Otopeni - Dacia Mioveni
Universitatea Craiova - Politehnica 1921 Stiinta Timisoara
Dinamo Bucuresti - Rapid Bucuresti

Etapa 15:

Dacia Mioveni - FC Arges Pitesti
Gloria Buzau - CS Otopeni
Steaua Bucuresti - FC Brasov
CFR Cluj - Politehnica Iasi
Ceahlaul Piatra Neamt - Dinamo Bucuresti
Rapid Bucuresti - Universitatea Craiova
Politehnica 1921 Stiinta Timisoara - Otelul Galati
Gloria Bistrita - FC Vaslui
Unirea Urziceni - Gaz Metan Medias

Etapa 16:

FC Arges Pitesti - Gloria Buzau
Dacia Mioveni - Ceahlaul Piatra Neamt
Otelul Galati - Rapid Bucuresti
Gaz Metan Medias - Gloria Bistrita
FC Vaslui - Politehnica 1921 Stiinta Timisoara
FC Brasov - Unirea Urziceni
Politehnica Iasi - Steaua Bucuresti
CS Otopeni - CFR Cluj
Universitatea Craiova - Dinamo Bucuresti

Etapa 17:

Gloria Buzau - Dacia Mioveni
Steaua Bucuresti - CS Otopeni
CFR Cluj - FC Arges Pitesti
Ceahlaul Piatra Neamt - Universitatea Craiova
Rapid Bucuresti - FC Vaslui
Dinamo Bucuresti - Otelul Galati
Politehnica 1921 Stiinta Timisoara - Gaz Metan Medias
Gloria Bistrita - FC Brasov
Unirea Urziceni - Politehnica Iasi

1 comment:

  1. da' cred ca te plictisesti rau de tot amice..

    ReplyDelete