Latest updates

Check the Important info page for latest updates! (14 July 2017)
TwitterLinked In

Friday, September 28, 2007

Cupa Romaniei: Urnele pentru optimi

Rezultate: Marti, miercuri si joi.

Urnele pentru optimi:

Urna 1: Dinamo Bucuresti, Steaua Bucuresti, CFR Cluj, Rapid Bucuresti, Otelul Galati

Urna 2: Politehnica Stiinta Timisoara, Unirea Urziceni, Pandurii Targu Jiu, Politehnica Iasi, Ceahlaul Piatra Neamt, Universitatea Cluj, Gloria Buzau, Dacia Mioveni

Urna 3: FC Brasov, Jiul Petrosani, Sanatatea Cluj

Meciurile din optimi vor avea loc pe 5 decembrie 2007. FRF nu a anuntat cand va avea loc tragerea la sorti.

About me:

Christian, husband, father x 3, programmer (with CodeSoftware.Net since 2013) and Covenant Eyes user. You can find me on Twitter (@FootballRanks) and/or LinkedIn. More info in the Contact / Questions page.

Thursday, September 27, 2007

Preliminarii CM 2010: Schimbare confirmata

Dupa cum am anuntat pe 31 august 2007, UEFA va stabili capii de serie pe baza clasamentului FIFA. Aceasta decizie fost luata la intalnirea Comitetului Executiv de la Istanbul -> uefa.com.

Ramane de vazut care va fi clasamentul folosit de UEFA. Tragerea la sorti va avea loc pe 25 noiembrie 2007, la doar patru zile dupa ce FIFA va publica noul clasament pentru luna noiembrie. De exemplu, CAF va folosi clasamentul din iulie 2007, iar CONCACAF pe cel din mai 2007. Anul acesta, Romania nu a urcat mai sus de pozitia a zecea in zona UEFA, deci folosirea unui clasament mai vechi nu ne-ar avantaja. Cu victorii in meciurile cu Olanda si Luxemburg putem spera la o pozitie in primele noua echipe din UEFA si la prima urna. Meciurile cu Bulgaria si Albania nu conteaza deoarece se disputa dupa data limita (15 noiembrie) pentru clasamentul lunii noiembrie.

Iata cum ar arata urnele pe baza clasamentului FIFA pentru luna septembrie 2007:

Urna 1

1 Italia
2 Germania
3 Olanda
4 Franta
5 Spania
6 Portugalia
7 Anglia
8 Croatia
9 Cehia

Urna 2

10 Romania
11 Scotia
12 Grecia
13 Polonia
14 Ucraina
15 Suedia
16 Turcia
17 Serbia
18 Rusia

Urna 3

19 Danemarca
20 Norvegia
21 Irlanda
22 Israel
23 Bulgaria
24 Irlanda de Nord
25 Bosnia-Hertegovina
26 Elvetia
27 Finlanda

Urna 4

28 Slovacia
29 Tara Galilor
30 Ungaria
31 Belgia
32 Macedonia
33 Cipru
34 Belarus
35 Slovenia
36 Albania

Urna 5

37 Islanda
38 Moldova
39 Lituania
40 Austria
41 Armenia
42 Letonia
43 Georgia
44 Azerbaidjan
45 Kazahstan

Urna 6

46 Malta
47 Estonia
48 Liechtenstein
49 Andorra
50 Luxemburg
51 Muntenegru
52 Insulele Feroe
53 San Marino

About me:

Christian, husband, father x 3, programmer (with CodeSoftware.Net since 2013) and Covenant Eyes user. You can find me on Twitter (@FootballRanks) and/or LinkedIn. More info in the Contact / Questions page.

Wednesday, September 19, 2007

CM 2010 - Capi de serie (Septembrie 2007)

Repartizarea locurilor pentru CM 2010:

Tara gazda: Africa de Sud
AFC: 4,5
CAF: 5
CONCACAF: 3,5
CONMEBOL: 4,5
OFC: 0,5
UEFA: 13

Meciurile de baraj: AFC - OFC si CONCACAF - CONMEBOL

Presupunand ca echipele mai bine clasate in clasamentul FIFA se vor califica la turneul final din Africa de Sud, iata cum ar arata clasamentul capilor de serie:

1 Italia 59.3 27.3 32
2 Brazilia 59.3 29.3 30
3 Germania 59.3 30.3 29
4 Argentina 52.0 21.0 31
5 Spania 51.3 25.3 26
6 Franta 50.3 23.3 27
7 Anglia 50.3 26.3 24
--------------------------
8 Portugalia 47.3 22.3 25
9 Olanda 42.7 14.7 28
10 Mexic 39.3 19.3 20
11 Croatia 32.0 9.0 23
12 SUA 29.7 13.7 16
13 Cehia 28.0 6.0 22
14 Polonia 25.7 8.7 17
15 Japonia 21.3 13.3 8
16 Romania 21.0 0.0 21
17 Paraguay 20.7 11.7 9
18 Coreea de Sud 19.7 15.7 4
19 Scotia 19.0 0.0 19
20 Grecia 18.0 0.0 18
21 Uruguay 17.7 2.7 15
22 Cote d'Ivoire 17.0 6.0 11
23 Nigeria 16.7 2.7 14
24 Australia 16.3 11.3 5
25 Tunisia 15.7 8.7 7
26 Camerun 15.0 3.0 12
27 Columbia 13.0 0.0 13
28 Iran 11.3 5.3 6
29 Arabia Saudita 11.0 8.0 3
30 Guinea 10.0 0.0 10
31 Africa de Sud 4.0 3.0 1
32 Canada 2.0 0.0 2
Primele 7 echipe + Africa de Sud vor fi capi de serie.

Urnele pentru tragerea la sorti ar arata astfel (conform sistemului folosit pentru CM 2006):

Urna 1: Africa de Sud, Anglia, Argentina, Brazilia, Franta, Germania, Italia, Spania
Urna 2: Cehia, Croatia, Grecia, Olanda, Polonia, Portugalia, Romania, Scotia
Urna 3: Arabia Saudita, Australia, Canada, Coreea de Sud, Iran, Japonia, Mexic, SUA
Urna 4: Camerun, Columbia, Cote d'Ivoire, Guinea, Nigeria, Paraguay, Tunisia, Uruguay

O posibila tragere la sorti:

Grupa A: Africa de Sud, Cehia, Canada, Columbia
Grupa B: Spania, Grecia, Iran, Paraguay
Grupa C: Argentina, Scotia, Australia, Tunisia
Grupa D: Franta, Portugalia, Mexic, Cote d'Ivoire
Grupa E: Anglia, Polonia, SUA, Nigeria
Grupa F: Italia, Romania, Coreea de Sud, Uruguay
Grupa G: Brazilia, Croatia, Japonia, Camerun
Grupa H: Germania, Olanda, Arabia Saudita, Guinea

About me:

Christian, husband, father x 3, programmer (with CodeSoftware.Net since 2013) and Covenant Eyes user. You can find me on Twitter (@FootballRanks) and/or LinkedIn. More info in the Contact / Questions page.

Monday, September 17, 2007

Planul lui Platini pentru Cupa UEFA

Presedintele UEFA, Michel Platini, a propus un nou format pentru Cupele Europene -> Format proposals on agenda. Aceste schimbari ar urma sa fie aplicate incepand cu sezonul 2009/2010.

Pentru mai multe informatii, cititi si acest subiect de pe forumul lui Bert Kassies.

Cititi si: Planul lui Platini pentru Liga Campionilor.

Iata cum ar arata Cupa UEFA.

De notat: Cupa UEFA Intertoto ar urma sa fie desfiintata.

Primul tur preliminar

88 de echipe

27 de castigatoare ale cupei din tarile aflate pe locul 27 sau mai jos
34 de echipe plasate pe locul al doilea din tarile aflate pe locul 17 sau mai jos (exceptie fac Liechtenstein, Andorra si San Marino)
14 echipe plasate pe locul al treilea in tarile 13 - 26
8 echipe plasate pe locul al patrulea in tarile 9 - 16
2 echipe plasate pe locul al cincilea in tarile 7 - 8
3 castigatoare ale competitiei Fair Play

Al doilea tur preliminar

72 de echipe

44 de castigatoare din primul tur preliminar
10 castigatoare ale cupei din tarile 17 - 26
4 echipe plasate pe locul al doilea in tarile 13 - 16
6 echipe plasate pe locul al treilea in tarile 7 - 12
2 echipe plasate locul al patrulea in tarile 7 - 8
3 echipe plasate pe locul al cincilea in tarile 4 - 6
3 echipe plasate pe locul al saselea in tarile 1 - 3

Primul tur


74 de echipe

36 de castigatoare din al doilea tur preliminar
20 de echipe din Liga Campionilor (invinsele din al doilea tur preliminar pentru campioane - 12 echipe, respectiv primul tur preliminar pentru castigatoarele cupei - 8 echipe)
6 echipe plasate pe locul al doilea in tarile 7 - 12
3 echipe plasate pe locul al treilea in tarile 4 - 6
6 echipe plasate locul al patrulea in tarile 1 - 6
3 echipe plasate pe locul al cincilea in tarile 1 - 3

Grupele Cupei UEFA

48 de echipe

Detinatoarea trofeului
10 echipe din Liga Campionilor (invinsele din al treilea tur preliminar pentru campioane - 6 echipe, respectiv al doilea tur preliminar pentru castigatoarele cupei - 4 echipe)
37 de castigatoare din primul tur

Cele 48 de echipe vor fi impartite in 12 grupe a cate 4 echipe. Fiecare echipa va juca 6 meciuri in grupa, iar primele doua echipe din fiecare grupa se vor califica in saisprezecimi.

Saisprezecimi

12 castigatoare ale grupelor
12 echipe plasate pe locul al doilea
8 echipe plasate pe locul al treilea in grupele din Liga Campionilor

Cum ar fi aratat Cupa UEFA daca aceste schimbari ar fi fost implementate incepand cu acest sezon?

Primul tur preliminar

Urna 1 (capi de serie):

Echipa

Tara

Coef

Panathinaikos

Grecia

55.415

Slovan Liberec

Cehia

23.851

Litex Lovech

Bulgaria

19.112

FC Groningen

Olanda

14.995

Maccabi Tel-Aviv

Israel

14.338

Trabzonspor

Turcia

13.791

Petrzalka Bratislava

Slovacia

13.575

Aris Thessaloniki

Grecia

13.415

Gloria Bistrita

Romania

13.255

Rubin Kazan

Rusia

11.920

Legia Warsaw

Polonia

11.609

Vålerengen IF

Norvegia

11.509

Dunfermline Athletic

Scotia

10.064

Tavrija Simferopol

Ucraina

9.726

AA Gent

Belgia

9.594

FC Midtjylland

Danemarca

9.129

FC Sion

Elvetia

8.869

FK Jablonec

Cehia

8.851

Erciyesspor

Turcia

8.791

Slavia Sofia

Bulgaria

8.112

Young Boys

Elvetia

7.869

AaB Aalborg

Danemarca

7.129

Lillestrøm SK

Norvegia

6.509

SK Brann Bergen

Norvegia

6.509

Maccabi Netanya

Israel

6.338

Vojvodina Novi Sad

Serbia

6.256

FK Bezanija

Serbia

6.256

SV Ried

Austria

6.104

SV Mattersburg

Austria

6.104

MTK Budapest

Ungaria

5.675

GKS Belchatow

Polonia

5.609

Zalaegerszeg TE

Ungaria

4.675

AIK Stockholm

Suedia

4.478

Nova Gorica

Slovenia

4.272

Dinamo Tbilisi

Georgia

4.035

MFK Kosice

Slovacia

3.575

NK Zagreb

Croatia

3.533

Slaven Koprivnica

Croatia

3.533

Omonia Nicosia

Cipru

3.492

BK Häcken

Suedia

3.478

MyPa-47

Finlanda

3.420

Zimbru Chisinau

Moldova

3.365


Urna 2:

Echipa

Tara

Coef

Zrinjski Mostar

Bosnia-Hertegovina

3.190

Vardar Skopje

Macedonia

2.925

Metalurgs Liepaja

Letonia

2.860

Skonto Riga

Letonia

2.860

Suduva Marijampole

Lituania

2.420

HJK Helsinki

Finlanda

2.420

Ekranas Panevezys

Lituania

2.420

Haka Valkeakoski

Finlanda

2.420

Nistru Otaci

Moldova

2.365

Drogheda United

Irlanda

2.145

St. Patrick's Athletic

Irlanda

2.145

Ameri Tbilisi

Georgia

2.035

FC Vaduz

Liechtenstein

1.980

Rabotnicki Skopje

Macedonia

1.925

Keflavik

Islanda

1.650

KR Reykjavik

Islanda

1.650

Dinamo Brest

Belarus

1.540

Dinamo Minsk

Belarus

1.540

Besa Kavajë

Albania

1.265

Teuta Durrës

Albania

1.265

Trans Narva

Estonia

1.210

Flora Tallinn

Estonia

1.210

Banants Yerevan

Armenia

1.155

Mika Ashtarak

Armenia

1.155

Neftchi Baku

Azerbaidjan

1.045

MKT-Araz

Azerbaidjan

1.045

FK Almaty

Kazahstan

0.770

FK Aktobe

Kazahstan

0.770

Glentoran

Irlanda de Nord

0.715

Dungannon Swifts

Irlanda de Nord

0.715

Carmarthen Town

Tara Galilor

0.660

Rhyl FC

Tara Galilor

0.660

B36 Torshavn

Insulele Feroe

0.550

Etzella Ettelbrück

Luxemburg

0.550

Hibernians FC

Malta

0.550

EB Streymur

Insulele Feroe

0.550

UN Käerjeng

Luxemburg

0.550

Sliema Wanderers

Malta

0.550

Santa Coloma

Andorra

0.000

Libertas

San Marino

0.000

Rudar Pljevlja

Muntenegru

0.000

Buducnost Podgorica

Muntenegru

0.000


Al doilea tur preliminar

Urna 1 (capi de serie):


Echipa

Tara

Coef

Panathinaikos

Grecia

55.415

Girondins Bordeaux

Franta

49.706

Bayer Leverkusen

Germania

45.640

Zenit St. Petersburg

Rusia

38.920

AEK Athens

Grecia

36.415

FC Twente Enschede

Olanda

35.995

Bolton Wanderers

Anglia

32.618

Partizan Belgrade

Serbia

31.256

Austria Wien

Austria

30.104

Dnipro Dnipropetrovsk

Ucraina

29.726

Galatasaray

Turcia

26.791

Getafe

Spania

25.374

Slovan Liberec

Cehia

23.851

Empoli

Italia

21.808

Hearts FC

Scotia

21.064

Hapoel Tel-Aviv

Israel

19.338

Litex Lovech

Bulgaria

19.112

OB Odense

Danemarca

15.129

FC Groningen

Olanda

14.995

Heerenveen

Olanda

14.995

Standard Liège

Belgia

14.594

Maccabi Tel-Aviv

Israel

14.338

Paços de Ferreira

Portugalia

14.107

Mladá Boleslav

Cehia

13.851

Trabzonspor

Turcia

13.791

Petrzalka Bratislava

Slovacia

13.575

Aris Thessaloniki

Grecia

13.415

Gloria Bistrita

Romania

13.255

CFR Cluj

Romania

13.255

Otelul Galati

Romania

13.255

Rubin Kazan

Rusia

11.920

Legia Warsaw

Polonia

11.609

Groclin Grodzisk

Polonia

11.609

Vålerengen IF

Norvegia

11.509

Lokomotiv Sofia

Bulgaria

10.112

Dunfermline Athletic

Scotia

10.064


Urna 2:

Echipa

Tara

Coef

Tavrija Simferopol

Ucraina

9.726

AA Gent

Belgia

9.594

FC Midtjylland

Danemarca

9.129

FC Sion

Elvetia

8.869

FK Jablonec

Cehia

8.851

Erciyesspor

Turcia

8.791

Slavia Sofia

Bulgaria

8.112

Young Boys

Elvetia

7.869

Hajduk Split

Croatia

7.533

AaB Aalborg

Danemarca

7.129

Lillestrøm SK

Norvegia

6.509

SK Brann Bergen

Norvegia

6.509

Maccabi Netanya

Israel

6.338

Vojvodina Novi Sad

Serbia

6.256

FK Bezanija

Serbia

6.256

SV Ried

Austria

6.104

SV Mattersburg

Austria

6.104

MTK Budapest

Ungaria

5.675

GKS Belchatow

Polonia

5.609

Anorthosis Famagusta

Cipru

5.492

Zalaegerszeg TE

Ungaria

4.675

Honvéd Budapest

Ungaria

4.675

AIK Stockholm

Suedia

4.478

Nova Gorica

Slovenia

4.272

Dinamo Tbilisi

Georgia

4.035

MFK Kosice

Slovacia

3.575

FC Zlaté Moravce

Slovacia

3.575

NK Zagreb

Croatia

3.533

Slaven Koprivnica

Croatia

3.533

Omonia Nicosia

Cipru

3.492

BK Häcken

Suedia

3.478

Helsingborg IF

Suedia

3.478

MyPa-47

Finlanda

3.420

Zimbru Chisinau

Moldova

3.365

NK Koper

Slovenia

3.272

Siroki Brijeg

Bosnia-Hertegovina

3.190


Primul tur

Urna 1 (capi de serie):

Echipa

Tara

Coef

Villarreal

Spania

78.374

Bayern München

Germania

73.640

AZ Alkmaar

Olanda

63.995

Werder Bremen

Germania

63.640

Panathinaikos

Grecia

55.415

Steaua Bucuresti

Romania

55.255

FC Basel

Elvetia

54.869

Girondins Bordeaux

Franta

49.706

Bayer Leverkusen

Germania

45.640

Besiktas

Turcia

43.791

Palermo

Italia

42.808

Tottenham Hotspur

Anglia

40.618

Real Zaragoza

Spania

40.374

Rapid Bucuresti

Romania

40.255

Zenit St. Petersburg

Rusia

38.920

Lokomotiv Moscow

Rusia

38.920

FC Sochaux-Montbéliard

Franta

36.706

AEK Athens

Grecia

36.415

FC Twente Enschede

Olanda

35.995

Slavia Praha

Cehia

32.851

Bolton Wanderers

Anglia

32.618

Partizan Belgrade

Serbia

31.256

Austria Wien

Austria

30.104

Dnipro Dnipropetrovsk

Ucraina

29.726

Spartak Moscow

Rusia

27.920

Sporting Braga

Portugalia

27.107

Galatasaray

Turcia

26.791

Getafe

Spania

25.374

Everton

Anglia

24.618

Slovan Liberec

Cehia

23.851

Empoli

Italia

21.808

Fiorentina

Italia

21.808

Hearts FC

Scotia

21.064

Stade Rennais

Franta

20.706

CSKA Sofia

Bulgaria

20.112

Hapoel Tel-Aviv

Israel

19.338

Litex Lovech

Bulgaria

19.112

Toulouse FC

Franta

17.706


Urna 2:

Echipa

Tara

Coef

Racing Genk

Belgia

15.594

OB Odense

Danemarca

15.129

FC Groningen

Olanda

14.995

Heerenveen

Olanda

14.995

1.FC Nürnberg

Germania

14.640

Standard Liège

Belgia

14.594

Maccabi Tel-Aviv

Israel

14.338

Paços de Ferreira

Portugalia

14.107

CF Os Belenenses

Portugalia

14.107

Mladá Boleslav

Cehia

13.851

Trabzonspor

Turcia

13.791

Petrzalka Bratislava

Slovacia

13.575

Aris Thessaloniki

Grecia

13.415

Gloria Bistrita

Romania

13.255

CFR Cluj

Romania

13.255

Otelul Galati

Romania

13.255

Rubin Kazan

Rusia

11.920

Legia Warsaw

Polonia

11.609

Groclin Grodzisk

Polonia

11.609

Vålerengen IF

Norvegia

11.509

Aberdeen

Scotia

11.064

Lokomotiv Sofia

Bulgaria

10.112

Dunfermline Athletic

Scotia

10.064

Metalist Kharkiv

Ucraina

9.726

AE Larissa

Grecia

8.415

Fredrikstad FK

Norvegia

6.509

Zaglebie Lubin

Polonia

5.609

NK Domzale

Slovenia

5.272

IF Elfsborg

Suedia

4.478

FK Sarajevo

Bosnia-Hertegovina

4.190

FK Ventspils

Letonia

3.860

MSK Zilina

Slovacia

3.575

Derry City

Irlanda

3.145

FH Hafnarfjardar

Islanda

2.650

FBK Kaunas

Lituania

2.420

Tampere United

Finlanda

2.420

Sheriff Tiraspol

Moldova

2.365

Olimpi Rustavi

Georgia

2.035


Grupele Cupei UEFA

Urna 1:

Echipa

Tara

Coef

Villarreal

Spania

78.374

Bayern München

Germania

73.640

AZ Alkmaar

Olanda

63.995

Werder Bremen

Germania

63.640

Panathinaikos

Grecia

55.415

Steaua Bucuresti

Romania

55.255

FC Basel

Elvetia

54.869

Lazio Roma

Italia

51.808

Girondins Bordeaux

Franta

49.706

Glasgow Rangers

Scotia

47.064

Bayer Leverkusen

Germania

45.640

Club Brugge

Belgia

45.594


Urna 2:


Echipa

Tara

Coef

Shakhtar Donetsk

Ucraina

44.726

Besiktas

Turcia

43.791

Palermo

Italia

42.808

Tottenham Hotspur

Anglia

40.618

Real Zaragoza

Spania

40.374

Rapid Bucuresti

Romania

40.255

Lokomotiv Moscow

Rusia

38.920

Zenit St. Petersburg

Rusia

38.920

FC Sochaux-Montbéliard

Franta

36.706

AEK Athens

Grecia

36.415

FC Twente Enschede

Olanda

35.995

Slavia Praha

Cehia

32.851


Urna 3:


Echipa

Tara

Coef

Bolton Wanderers

Anglia

32.618

Partizan Belgrade

Serbia

31.256

Austria Wien

Austria

30.104

Dnipro Dnipropetrovsk

Ucraina

29.726

Spartak Moscow

Rusia

27.920

Sporting Braga

Portugalia

27.107

Galatasaray

Turcia

26.791

Getafe

Spania

25.374

Everton

Anglia

24.618

Slovan Liberec

Cehia

23.851

Fiorentina

Italia

21.808

Empoli

Italia

21.808


Urna 4:

Echipa

Tara

Coef

Hearts FC

Scotia

21.064

Stade Rennais

Franta

20.706

CSKA Sofia

Bulgaria

20.112

Hapoel Tel-Aviv

Israel

19.338

Litex Lovech

Bulgaria

19.112

Toulouse FC

Franta

17.706

Dinamo Zagreb

Croatia

17.533

DVSC Debrecen

Ungaria

11.675

FC Zürich

Elvetia

9.869

FC Salzburg

Austria

9.104

APOEL Nicosia

Cipru

6.492

Beitar Jerusalem

Israel

6.338


About me:

Christian, husband, father x 3, programmer (with CodeSoftware.Net since 2013) and Covenant Eyes user. You can find me on Twitter (@FootballRanks) and/or LinkedIn. More info in the Contact / Questions page.