Latest updates

Check the Important info page for latest updates! (2 December 2016)
TwitterLinked In

Tuesday, September 4, 2007

Cupa UEFA: Problema regiunilor

Incepand cu sezonul 2004/2005, UEFA a introdus in preliminariile Cupei UEFA regiunile geografice: Nord, Centru-Est si Sud-Mediterana. Vezi repartizarea pentru primul, respectiv al doilea tur preliminar.

Iata repartizarea tarilor pe regiuni, conform site-ului UEFA European Cup Football:

Sud-Mediterana: Albania, Andorra, Bosnia, Bulgaria, Croatia, Cipru, Grecia, Israel, Italia, Macedonia, Malta, Muntenegru, Portugalia, Romania, San Marino, Serbia, Slovenia, Spania, Turcia.
Centru-Est: Armenia, Austria, Azerbaidjan, Belarus, Cehia, Elvetia, Franta, Georgia, Germania, Kazahstan, Liechtenstein, Moldova, Polonia, Rusia, Slovacia, Ucraina, Ungaria.
Nord: Anglia, Belgia, Danemarca, Estonia, Finlanda, Insulele Feroe, Irlanda, Irlanda de Nord, Islanda, Letonia, Lituania, Luxemburg, Norvegia, Olanda, Scotia, Suedia, Tara Galilor.

Aceasta impartire geografica duce insa la cateva probleme in determinarea capilor de serie. Echipe care ar fi capi de serie fara aceste regiuni geografice isi pierd acest statut in urma impartirii pe regiuni.

In primul tur preliminar (4 inversari)

Nu au fost capi de serie

Zimbru Chisinau (Moldova) Centru-Est 3.365
Siroki Brijeg (Bosnia-Hertegovina) Sud-Mediterana 3.19
Zrinjski Mostar (Bosnia-Hertegovina) Sud-Mediterana 3.19
Vardar Skopje (Macedonia) Sud-Mediterana 2.925

Au devenit capi de serie

Ekranas Panevezys (Lituania) Nord 2.42
Haka Valkeakoski (Finlanda) Nord 2.42
Suduva Marijampole (Lituania) Nord 2.42
Drogheda United (Irlanda) Nord 2.145

In al doilea tur preliminar (5 inversari)

Nu au fost capi de serie

Lokomotiv Sofia (Bulgaria) Sud-Mediterana 10.112
FK Jablonec (Cehia) Centru-Est 8.851
Erciyesspor (Turcia) Sud-Mediterana 8.791
Young Boys (Elvetia) Centru-Est 7.869
Hajduk Split (Croatia) Sud-Mediterana 7.533

Au devenit capi de serie

AaB Aalborg (Danemarca) Nord 7.129
SK Brann Bergen (Norvegia) Nord 6.509
Fredrikstad FK (Norvegia) Nord 6.509
AIK Stockholm (Suedia) Nord 4.478
Helsingborg IF (Suedia) Nord 3.478

Pentru a elimina aceasta problema, UEFA ar putea folosi urmatorul sistem:

1. La fiecare pas al tragerii la sorti se alege echipa cea mai indepartata de centrul cercului in care sunt cuprinse toate echipele.
2. Se identifica apoi cele mai apropiate patru echipe eligibile (din urna opusa si din alta tara) in raport cu echipa aleasa la primul pas.
3. Se alege prin tragere la sorti adversarul primei echipe dintre cele patru gasite la al doilea pas.
4. Se elimina cele doua echipa din lista si procesul se repeta pana la eliminarea tuturor echipelor.

Bineinteles, este un sistem prea complex pentru a fi pe gustul oficialilor UEFA...

Iata cum ar fi aratat primele doua tururi preliminare daca s-ar fi folosit acest sistem:

Primul tur preliminar

FK Almaty (Kaz) - Anorthosis Famagusta (Cyp)
FK Aktobe (Kaz) - MyPa-47 (Fin)
Keflavik (Isl) - Vålerengen IF (Nor)
KR Reykjavik (Isl) - Lillestrøm SK (Nor)
Neftchi Baku (Azb) - Omonia Nicosia (Cyp)
MKT-Araz (Azb) - Maccabi Tel-Aviv (Isr)
Banants Yerevan (Arm) - Zimbru Chisinau (Mol)
Mika Ashtarak (Arm) - Litex Lovech (Bul)
Ameri Tbilisi (Geo) - FK Bezanija (Srb)
Dinamo Tbilisi (Geo) - Dinamo Minsk (Bls)
EB Streymur (Far) - FC Midtjylland (Den)
B36 Torshavn (Far) - OB Odense (Den)
Dungannon Swifts (Nir) - Helsingborg IF (Swe)
Drogheda United (Irl) - Young Boys (Sui)
Glentoran (Nir) - BK Häcken (Swe)
St. Patrick's Athletic (Irl) - Groclin Grodzisk (Pol)
Carmarthen Town (Wal) - Nova Gorica (Slo)
Rhyl FC (Wal) - AIK Stockholm (Swe)
SK Brann Bergen (Nor) - Etzella Ettelbrück (Lux)
Haka Valkeakoski (Fin) - GKS Belchatow (Pol)
HJK Helsinki (Fin) - Ekranas Panevezys (Lit)
Trans Narva (Est) - FC Zlaté Moravce (Svk)
Flora Tallinn (Est) - Petrzalka Bratislava (Svk)
Skonto Riga (Lat) - Nistru Otaci (Mol)
Metalurgs Liepaja (Lat) - UN Käerjeng (Lux)
Santa Coloma (And) - Hajduk Split (Cro)
Suduva Marijampole (Lit) - SV Mattersburg (Aut)
Dinamo Brest (Bls) - Honvéd Budapest (Hun)
Hibernians FC (Mlt) - Siroki Brijeg (Bos)
Sliema Wanderers (Mlt) - Zrinjski Mostar (Bos)
FC Vaduz (Lie) - SV Ried (Aut)
Libertas (Sma) - NK Koper (Slo)
MTK Budapest (Hun) - Rudar Pljevlja (Mon)
Slaven Koprivnica (Cro) - Buducnost Podgorica (Mon)
Vojvodina Novi Sad (Srb) - Rabotnicki Skopje (Mac)
Partizan Belgrade (Srb) - Teuta Durrës (Alb)
Besa Kavajë (Alb) - Vardar Skopje (Mac)

Al doilea tur preliminar

Tobol Kustanai (Kaz) - Zenit St. Petersburg (Rus)
União de Leiria (Por) - Drogheda United (Irl)
Maccabi Tel-Aviv (Isr) - Omonia Nicosia (Cyp)
Hapoel Tel-Aviv (Isr) - Dinamo Tbilisi (Geo)
Maccabi Netanya (Isr) - Galatasaray (Tur)
Mika Ashtarak (Arm) - Dnipro Dnipropetrovsk (Ukr)
Erciyesspor (Tur) - Anorthosis Famagusta (Cyp)
Atlético Madrid (Esp) - UN Käerjeng (Lux)
Dunfermline Athletic (Sco) - AaB Aalborg (Den)
Blackburn Rovers (Eng) - Fredrikstad FK (Nor)
SK Brann Bergen (Nor) - FC Midtjylland (Den)
MyPa-47 (Fin) - Vålerengen IF (Nor)
Haka Valkeakoski (Fin) - Groclin Grodzisk (Pol)
HJK Helsinki (Fin) - OB Odense (Den)
AIK Stockholm (Swe) - FK Jablonec (Cze)
Hammarby IF (Swe) - Hamburger SV (Ger)
RC Lens (Fra) - SV Ried (Aut)
Metalurgs Liepaja (Lat) - Rapid Wien (Aut)
Ekranas Panevezys (Lit) - Austria Wien (Aut)
Helsingborg IF (Swe) - Standard Liège (Bel)
BK Häcken (Swe) - Petrzalka Bratislava (Svk)
Dinamo Minsk (Bls) - Otelul Galati (Rom)
Suduva Marijampole (Lit) - Zrinjski Mostar (Bos)
FC Basel (Sui) - Slaven Koprivnica (Cro)
Young Boys (Sui) - Honvéd Budapest (Hun)
FC Sion (Sui) - Siroki Brijeg (Bos)
Sampdoria (Ita) - SV Mattersburg (Aut)
GKS Belchatow (Pol) - CFR Cluj (Rom)
FC Zlaté Moravce (Svk) - Hajduk Split (Cro)
Vojvodina Novi Sad (Srb) - CSKA Sofia (Bul)
Besa Kavajë (Alb) - Lokomotiv Sofia (Bul)
Rabotnicki Skopje (Mac) - Litex Lovech (Bul)

No comments:

Post a Comment