Latest updates

Check the Important info page for latest updates! (2 December 2016)
TwitterLinked In

Monday, September 17, 2007

Planul lui Platini pentru Liga Campionilor

Presedintele UEFA, Michel Platini, a propus un nou format pentru Cupele Europene -> Format proposals on agenda. Aceste schimbari ar urma sa fie aplicate incepand cu sezonul 2009/2010.

Pentru mai multe informatii, cititi si acest subiect de pe forumul lui Bert Kassies.

Pentru inceput, iata cum ar arata Liga Campionilor

Cititi si: Planul lui Platini pentru Cupa UEFA.

Calificari pentru echipele campioane

Primul tur preliminar

32 de campioane din tarile aflate pe locul 21 sau mai jos

Al doilea tur preliminar

16 echipe din primul tur + 8 campioane din tarile 13 - 20

Al treilea tur preliminar

12 echipe din al doilea tur -> 6 echipe in grupele Ligii Campionilor

Calificari pentru castigatoarele cupelor

Primul tur preliminar

16 castigatoare ale cupelor din tarile 1 - 16

Al doilea tur preliminar

8 echipe din primul tur -> 4 echipe in grupele Ligii Campionilor

Grupele

Detinatoarea trofeului
12 campioane din tarile 1 - 12
6 echipe plasate pe locul al doilea in tarile 1 - 6
3 echipe plasate pe locul al treilea in tarile 1 - 3

Cum ar fi aratat Liga Campionilor daca aceste schimbari ar fi fost implementate incepand cu acest sezon?

Calificari pentru echipele campioane

Primul tur preliminar

Urna 1 (capi de serie):

Echipa

Tara

Coef

Dinamo Zagreb

Croatia

17.533

DVSC Debrecen

Ungaria

11.675

APOEL Nicosia

Cipru

6.492

Zaglebie Lubin

Polonia

5.609

NK Domzale

Slovenia

5.272

IF Elfsborg

Suedia

4.478

FK Sarajevo

Bosnia-Hertegovina

4.190

FK Ventspils

Letonia

3.860

MSK Zilina

Slovacia

3.575

Derry City

Irlanda

3.145

FH Hafnarfjardar

Islanda

2.650

FBK Kaunas

Lituania

2.420

Tampere United

Finlanda

2.420

Sheriff Tiraspol

Moldova

2.365

Olimpi Rustavi

Georgia

2.035


Urna 2:


Echipa

Tara

Coef

Pobeda Prilep

Macedonia

1.925

BATE Borisov

Belarus

1.540

SK Tirana

Albania

1.265

Levadia Tallinn

Estonia

1.210

Pyunik Yerevan

Armenia

1.155

Khazar Lenkoran

Azerbaidjan

1.045

FK Astana

Kazahstan

0.770

Linfield Belfast

Irlanda de Nord

0.715

The New Saints

Tara Galilor

0.660

HB Torshavn

Insulele Feroe

0.550

F91 Dudelange

Luxemburg

0.550

Marsaxlokk

Malta

0.550

Ràngers FC

Andorra

0.000

Murata

San Marino

0.000

Zeta Golubovci

Muntenegru

0.000


Al doilea tur preliminar

Urna 1 (capi de serie):

Echipa

Tara

Coef

Olympiakos Piraeus

Grecia

42.415

Levski Sofia

Bulgaria

38.112

Fenerbahçe

Turcia

36.791

Rosenborg BK

Norvegia

31.509

Red Star Belgrade

Serbia

19.256

FC København

Danemarca

19.129

Dinamo Zagreb

Croatia

17.533

DVSC Debrecen

Ungaria

11.675

FC Zürich

Elvetia

9.869

FC Salzburg

Austria

9.104

APOEL Nicosia

Cipru

6.492

Beitar Jerusalem

Israel

6.338


Urna 2:

Echipa

Tara

Coef

Zaglebie Lubin

Polonia

5.609

NK Domzale

Slovenia

5.272

IF Elfsborg

Suedia

4.478

FK Sarajevo

Bosnia-Hertegovina

4.190

FK Ventspils

Letonia

3.860

MSK Zilina

Slovacia

3.575

Derry City

Irlanda

3.145

FH Hafnarfjardar

Islanda

2.650

FBK Kaunas

Lituania

2.420

Tampere United

Finlanda

2.420

Sheriff Tiraspol

Moldova

2.365

Olimpi Rustavi

Georgia

2.035


Al treilea tur preliminar

Urna 1 (capi de serie):

Echipa

Tara

Coef

Olympiakos Piraeus

Grecia

42.415

Levski Sofia

Bulgaria

38.112

Fenerbahçe

Turcia

36.791

Rosenborg BK

Norvegia

31.509

Red Star Belgrade

Serbia

19.256

FC København

Danemarca

19.129


Urna 2:

Echipa

Tara

Coef

Dinamo Zagreb

Croatia

17.533

DVSC Debrecen

Ungaria

11.675

FC Zürich

Elvetia

9.869

FC Salzburg

Austria

9.104

APOEL Nicosia

Cipru

6.492

Beitar Jerusalem

Israel

6.338


Calificari pentru castigatoarele cupei

Primul tur preliminar

Urna 1 (capi de serie):

Echipa

Tara

Coef

Arsenal

Anglia

104.618

Valencia

Spania

99.374

Benfica

Portugalia

67.107

Ajax

Olanda

65.995

Lazio Roma

Italia

51.808

Glasgow Rangers

Scotia

47.064

Club Brugge

Belgia

45.594

Shakhtar Donetsk

Ucraina

44.726


Urna 2:

Echipa

Tara

Coef

Besiktas

Turcia

43.791

Rapid Bucuresti

Romania

40.255

Lokomotiv Moscow

Rusia

38.920

FC Sochaux-Montbéliard

Franta

36.706

Slavia Praha

Cehia

32.851

CSKA Sofia

Bulgaria

20.112

1.FC Nürnberg

Germania

14.640

AE Larissa

Grecia

8.415


Al doilea tur preliminar

Urna 1 (capi de serie):

Echipa

Tara

Coef

Arsenal

Anglia

104.618

Valencia

Spania

99.374

Benfica

Portugalia

67.107

Ajax

Olanda

65.995


Urna 2:

Echipa

Tara

Coef

Lazio Roma

Italia

51.808

Glasgow Rangers

Scotia

47.064

Club Brugge

Belgia

45.594

Shakhtar Donetsk

Ucraina

44.726


Grupele Ligii Campionilor

Urna 1:

Echipa

Tara

Coef

AC Milan

Italia

133.808

FC Barcelona

Spania

119.374

Liverpool

Anglia

112.618

Internazionale

Italia

107.808

Arsenal

Anglia

104.618

Real Madrid

Spania

104.374

Manchester United

Anglia

99.618

Chelsea

Anglia

99.618


Urna 2:

Echipa

Tara

Coef

Valencia

Spania

99.374

Olympique Lyon

Franta

95.706

FC Porto

Portugalia

89.107

Sevilla

Spania

87.374

PSV Eindhoven

Olanda

81.995

AS Roma

Italia

78.808

Benfica

Portugalia

67.107

Ajax

Olanda

65.995


Urna 3:

Echipa

Tara

Coef

Celtic

Scotia

62.064

Schalke 04

Germania

60.640

VfB Stuttgart

Germania

58.640

CSKA Moscow

Rusia

53.920

Sporting CP Lisbon

Portugalia

52.107

Olympique Marseille

Franta

51.706

Olympiakos Piraeus

Grecia

42.415

Anderlecht

Belgia

41.594


Urna 4:

Echipa

Tara

Coef

Dinamo Kiev

Ucraina

38.726

Levski Sofia

Bulgaria

38.112

Sparta Praha

Cehia

37.851

Fenerbahçe

Turcia

36.791

Dinamo Bucuresti

Romania

34.255

Rosenborg BK

Norvegia

31.509

Red Star Belgrade

Serbia

19.256

FC København

Danemarca

19.129

No comments:

Post a Comment