Latest updates

Check the Important info page for latest updates! (17 March 2017)
TwitterLinked In

Friday, August 31, 2007

CM 2010 - capi de serie (August 2007)

Repartizarea locurilor pentru CM 2010:

Tara gazda: Africa de Sud
AFC: 4,5
CAF: 5
CONCACAF: 3,5
CONMEBOL: 4,5
OFC: 0,5
UEFA: 13

Meciurile de baraj: AFC - OFC si CONCACAF - CONMEBOL

Presupunand ca echipele mai bine clasate in clasamentul FIFA se vor califica la turneul final din Africa de Sud, iata cum ar arata clasamentul capilor de serie:

1 Brazilia 61.3 29.3 32
2 Germania 58.3 30.3 28
3 Italia 57.3 27.3 30
4 Franta 52.3 23.3 29
5 Argentina 52.0 21.0 31
6 Spania 50.3 25.3 25
7 Anglia 47.3 26.3 21
-----------------------------
8 Portugalia 45.3 22.3 23
9 Mexic 41.3 19.3 22
10 Olanda 40.7 14.7 26
11 Croatia 36.0 9.0 27
12 Ucraina 34.7 16.7 18
13 Cehia 30.0 6.0 24
14 SUA 29.7 13.7 16
15 Paraguay 22.7 11.7 11
16 Serbia 20.3 5.3 15
17 Japonia 20.3 13.3 7
18 Romania 20.0 0.0 20
19 Camerun 20.0 3.0 17
20 Coreea de Sud 19.7 15.7 4
21 Grecia 19.0 0.0 19
22 Cote d'Ivoire 18.0 6.0 12
23 Uruguay 16.7 2.7 14
24 Tunisia 16.7 8.7 8
25 Australia 16.3 11.3 5
26 Nigeria 15.7 2.7 13
27 Iran 11.3 5.3 6
28 Arabia Saudita 11.0 8.0 3
29 Costa Rica 10.3 8.3 2
30 Columbia 10.0 0.0 10
31 Maroc 9.0 0.0 9
32 Africa de Sud 4.0 3.0 1

Primele 7 echipe + Africa de Sud vor fi capi de serie.

Urnele pentru tragerea la sorti ar arata astfel (conform sistemului folosit pentru CM 2006):

Urna 1: Africa de Sud, Anglia, Argentina, Brazilia, Franta, Germania, Italia, Spania
Urna 2: Cehia, Croatia, Grecia, Olanda, Portugalia, Romania, Serbia, Ucraina
Urna 3: Arabia Saudita, Australia, Coreea de Sud, Costa Rica, Iran, Japonia, Mexic, SUA
Urna 4: Camerun, Columbia, Cote d'Ivoire, Maroc, Nigeria, Paraguay, Tunisia, Uruguay

O posibila tragere la sorti

Grupa A: Africa de Sud, Ucraina, SUA, Columbia
Grupa B: Spania, Cehia, Arabia Saudita, Nigeria
Grupa C: Germania, Serbia, Costa Rica, Maroc
Grupa D: Argentina, Olanda, Japonia, Camerun
Grupa E: Anglia, Croatia, Mexic, Uruguay
Grupa F: Italia, Grecia, Australia, Cote d'Ivoire
Grupa G: Franta, Romania, Coreea de Sud, Paraguay
Grupa H: Brazilia, Portugalia, Iran, Tunisia

Preliminarii CM 2010: Posibila schimbare a capilor de serie

FIFA a publicat regulamentul pentru CM 2010 -> fisier pdf. In articolul 17, pagina 20 apare urmatoarea dispozitie:

The FIFA Organising Committee decides on the format of play, the group formation and the duration of the preliminary competition. It forms groups and/or sub-groups for the preliminary competition by seeding and drawing lots whilst taking sports and geographic factors into consideration, as far as possible. The FIFA Executive Committee has to approve these decisions. Any seeding based on team performance for each continental preliminary competition will be based on the FIFA/Coca-Cola World Ranking. The decisions of the Executive Committee are final. The preliminary draw will take place in Durban, South Africa on 25 November 2007.

Mai pe scurt, capii de serie pentru preliminarii vor fi determinati pe baza clasamentului FIFA, adica nu cum facea UEFA pana acum - media punctelor obtinute in ultimele doua campanii de calificare. CAF si CONCACAF au implementat deja aceasta schimbare, dar AFC a continuat sa foloseasca un sistem bazat pe performantele obtinute in preliminariile CM 2006. Ramane de vazut daca UEFA va schimba sistemul.

Multumiri lui Sagy care a descoperit acest punct din regulament.

Cum ar arata urnele daca s-ar folosi clasamentul FIFA?

1 Italia
2 Franta
3 Germania
4 Croatia
5 Olanda
6 Spania
7 Cehia
8 Portugalia
9 Anglia

10 Romania
11 Grecia
12 Ucraina
13 Serbia
14 Suedia
15 Polonia
16 Turcia
17 Scotia
18 Rusia

19 Bosnia-Hertegovina
20 Irlanda de Nord
21 Bulgaria
22 Danemarca
23 Israel
24 Norvegia
25 Irlanda
26 Finlanda
27 Slovacia

28 Elvetia
29 Ungaria
30 Albania
31 Macedonia
32 Belarus
33 Belgia
34 Tara Galilor
35 Lituania
36 Armenia

37 Cipru
38 Austria
39 Slovenia
40 Georgia
41 Moldova
42 Azerbaidjan
43 Letonia
44 Kazahstan
45 Malta

46 Islanda
47 Estonia
48 Liechtenstein
49 Andorra
50 Luxemburg
51 Insulele Feroe
52 San Marino
53 Muntenegru

Cine ar avea de castigat?

Cehia si Spania ar urca din urna a doua in prima urna.
Scotia, din 3 in 2.
Irlanda de Nord, din 4 in 3.
Armenia, Macedonia si Tara Galilor, din 5 in 4.
Kazahstan, Malta si Moldova, din 6 in 5.

Cine ar avea de pierdut?

Polonia si Suedia, din 1 in 2.
Israel, din 2 in 3.
Elvetia, din 3 in 4.
Austria si Letonia, din 4 in 5.
Estonia, din 4 in 6.
Islanda si Liechtenstein, din 5 in 6.

Thursday, August 23, 2007

Liga a III-a 2007-2008: Componenta finala a seriilor

Maine incepe noul sezon in Liga a III-a. FRF a confirmat ieri cateva schimbari in componenta seriilor -> FRF.ro.

Seria I

Cetatea Suceava
CF Braila
Pambac Bacau
Otelul Galati II
Politehnica Galati
Aerostar Bacau
FCM Bacau II
Willy Bacau
Ceahlaul Piatra Neamt II
Politehnica Iasi II
Juventus Falticeni
CFR Pascani
Laminorul Roman
Leonard Pascani
Bujorul Targu Bujor
Cetatea Targu Neamt
FC Barlad
Raraul Campulung Moldovenesc

Seria a II-a

FC Snagov
Juventus Bucuresti
Rocar ANEFS Bucuresti
Portul Constanta
CSM Ramnicu Sarat
Unirea Slobozia
Farul Constanta II
Dunarea Calarasi
Callatis Mangalia
Aversa Bucuresti
Viitorul Insuratei
CS Ovidiu
Steaua Bucuresti II
Aurora Mangalia
CSM Medgidia
Abatorul Slobozia
CSO Ianca
Onix Ramnicu Sarat

Seria a III-a

Chimia Brazi
CS Buftea
FC 1 Decembrie
Dodu Bucuresti
CSM Petrolul 1952 Ploiesti
Conpet Ploiesti
CF Predeal
Rapid Bucuresti II
Petrolul Ploiesti II
Ghimbav Brasov
Tricolorul Breaza
FC Chitila
Electrosid Titu
Victoria Branesti (fosta Transkurier Sfantu Gheorghe)
Clinceni Ilfov
Inter Pantelimon
Unirea Tarlungeni
CS Filipestii de Padure

Seria a IV-a

Building Vanju Mare
ALRO Slatina
Dunarea Calafat
Oltchim Ramnicu Valcea
Armata Craiova
Chimia Craiova
Rova Rosiorii de Vede
Gaz Metan Craiova (fosta Gaz Metan Podari)
FC Bals 2007 (fosta Oltul Slatina)
Progresul Corabia
Unirea Costesti
Atletic Sibiu
FC Sibiu
International Curtea de Arges
FC Cisnadie
CFR Craiova
Turris Turnu Magurele
FC Arges Pitesti II (fosta Juventus Bascov)

Seria a V-a

Auxerre Trans Orsova
Minerul Motru
Minerul Mehedinti Valea Copcii
CALOR Timisoara
EMC Rovinari
Unirea Sannicolau Mare
Alto Gradimento Albina (fosta Timisul Albina)
Minerul Jilt Matasari
Tim Giroc
UM Timisoara
CS Ineu
Victoria Nadlac
CSM Sebeş
Atletic Club Arad
CS Vulcan
Gloria Arad
Nova Mama Mia Becicherecul Mic
Marmosim Simeria

Seria a VI-a

FC Baia Mare
Unirea Dej
Luceafarul Lotus Baile Felix (fosta Lotus Felix Sanmartin)
Inter Blaj
Somesul Satu Mare
Mobila Sovata
Trans-Sil Targu Mures
Gloria Bistrita II
Sanatatea Cluj
Bihorul Beius
U 1919 Cluj
ASA Unirea Ungheni (fosta Maris Targu Mures)
Avantul Reghin
Olimpia Satu Mare
Gaz Metan Targu Mures
Marmatia Sighetu Marmatiei
Turul Micula
FC Bihor Oradea II

EURO 2008: Situatia la zi

Situatia dupa meciurile de pe 22 august 2007

Echipe calificate: Austria si Elvetia (tarile gazda)

Echipele aflate pe locuri care asigura calificarea:

Grupa A: Polonia, Finlanda
Grupa B: Franta, Italia
Grupa C: Grecia, Norvegia
Grupa D: Germania, Cehia
Grupa E: Croatia, Israel
Grupa F: Suedia, Irlanda de Nord
Grupa G: Romania , Bulgaria

Grecia (campioana en-titre) si tarile gazda vor face parte din urna 1, alaturi de echipa cu cel mai bun coeficient.

Urna 1: Austria, Elvetia, Grecia, Germania
Urna 2: Suedia, Croatia, Italia, Polonia
Urna 3: Franta, Romania, Cehia, Israel
Urna 4: Norvegia, Bulgaria, Finlanda, Irlanda de Nord

O posibila tragere la sorti:

Grupa A: Elvetia, Polonia, Israel, Norvegia
Grupa B: Austria, Croatia, Franta, Bulgaria
Grupa C: Germania, Suedia, Cehia, Irlanda de Nord
Grupa D : Grecia, Italia, Romania, Finlanda

Preliminarii CM 2010

Structura urnelor dupa meciurile de pe 22 august 2007:

1 Italia 2.294
2 Germania 2.714
3 Olanda 2.556
4 Suedia 2.471
5 Croatia 2.412
6 Anglia 2.294
7 Polonia 2.263
8 Portugalia 2.250
9 Franta 2.235

10 Romania 2.211
11 Cehia 2.158
12 Spania 2.059
13 Ucraina 2.056
14 Grecia 2.053
15 Turcia 2.000
16 Rusia 2.000
17 Serbia 2.000
18 Israel 1.944

19 Norvegia 1.824
20 Elvetia 1.800
21 Danemarca 1.778
22 Bulgaria 1.765
23 Irlanda 1.765
24 Bosnia-Hertegovina 1.706
25 Slovacia 1.684
26 Scotia 1.647
27 Finlanda 1.571

28 Austria 1.500
29 Irlanda de Nord 1.471
30 Ungaria 1.176
31 Albania 1.158
32 Belgia 1.158
33 Lituania 1.000
34 Belarus 1.000
35 Letonia 1.000
36 Estonia 1.000

37 Slovenia 0.941
38 Tara Galilor 0.938
39 Macedonia 0.842
40 Georgia 0.800
41 Armenia 0.750
42 Cipru 0.647
43 Liechtenstein 0.600
44 Islanda 0.471
45 Azerbaidjan 0.400

46 Malta 0.412
47 Moldova 0.412
48 Kazahstan 0.333
49 Andorra 0.250
50 Insulele Feroe 0.056
51 Luxemburg 0.000
52 San Marino 0.000
53 Muntenegru 0.000

Monday, August 20, 2007

Liga a III-a 2007-2008: Noutati

FC Ghimbav nu apare in lista echipelor din seria a III-a pe site-ul FRF, iar FCM Targoviste II a fost inlocuita de Inter Pantelimon -> http://www.frf.ro/index.php?seria=44

FC Bals 2007 inlocuieste Oltul Slatina in seria a IV-a -> http://www.frf.ro/index.php?seria=45

CS TIM Giroc Timisoara inlocuita de Fortuna Covaci, iar Timisul Albina si-a schimbat numele in Alto Gradimento Albina, in seria a V-a -> http://www.frf.ro/index.php?seria=46

Turul Micula nu apare in lista echipelor din seria a VI-a: http://www.frf.ro/index.php?seria=47

Liga a III-a: Comentarii legate de componenta seriilor

Zona de est

Transkurier Sfantu Gheorghe ar fi putut ramane foarte bine in seria I, unde a jucat in sezonul trecut.
CSO Ianca si Viitorul Insuratei (echipe brailene) sunt in seria a II-a, dar CF Braila (evident, tot din judetul Braila) a fost repartizata in seria I.
Mai sunt cateva mutari ciudate in zona Bucurestiului. Dodu Bucuresti si FC Chitila - mutate din seria a II-a in seria a III-a, in timp ce Juventus Bucuresti si Aversa Bucuresti fac drumul invers. De notat ca Dodu si Chitila au terminat pe 5, respectiv 13 in ultimul sezon, in timp ce Juventus si Aversa au terminat pe 2, respectiv 9.
Eu repartizasem FC Snagov in seria a III-a, FRF a repartizat-o in seria a II-a.

Zona de vest

FC Cisnadie (Sibiu) a cumparat locul de la Kozara Vantu de Jos (Alba), chiar echipa in fata careia a pierdut barajul de promovare in esalonul al treilea. Soda Ocna Mures apare inca in Liga a III-a, desi se spunea ca FC Sibiu ar fi cumparat locul echipei din judetul Alba.
O echipa din judetul Alba (CSM Sebes) a fost repartizata in seria a V-a, celelalte doua (Inter Blaj si Soda Ocna Mures) in seria a VI-a.
La fel pentru Mehedinti: Building Vanju Mare in seria a IV-a, Auxerre Trans Orsova si Minerul Mehedinti Valea Copcii in seria a V-a.

Daca informatiile din Monitorul de Sibiu si de pe site-ul oficial al Olimpiei Satu Mare se confirma, FC Sibiu va juca in seria a IV-a, iar Olimpia Satu Mare in seria a VI-a.

Componenta seriilor din Liga a II-a si a III-a

Revin cu informatii vechi de o luna.

Comitetul de Urgenţă al Federaţiei Române de Fotbal a stabilit astăzi, 19 iulie a.c., componenţa celor două serii ale Ligii a II-a şi a celor 6 serii ale Ligii a III-a pentru campionatul ediţiei 2007 – 2008.

LIGA a II-a

SERIA I - FC Naţional Bucureşti, FC Delta Tulcea, SC FC Petrolul SA Ploieşti, CS Forex Braşov, FC Municipal Bacău, FCM Dunărea Galaţi, CS Otopeni, FC Sportul Studenţesc Bucureşti, FC Dunărea Giurgiu, FC Braşov SA, FC Botoşani SA, SC FC Prefab 05 SA Modelu, FC Săcele, FC Municipal Câmpina, CSM Focşani, SC Dinamo 1948 SA Bucureşti II, CS Intergaz Bucureşti, CS Concordia Chiajna;

SERIA a II-a - SC FC 2005 SA Piteşti, CS Jiul Petroşani, CSM Râmnicu Vâlcea, SC FC Unirea Alba Iulia SA, CS Minerul Lupeni, CS Gaz Metan Mediaş, FC Caracal, CS Industria Sârmei Câmpia Turzii, SC Corvinul 2005 Hunedoara SA, SC FC Politehnica 1921 Ştiinţa Timişoara & Invest SA II, SC FC Târgovişte SA, FC Municipal SA Reşiţa, CS FC Bihor Oradea, FC CFR Timişoara, CS SEVERNAV Drobeta Tr. Severin, FC Arieşul Turda, CS Mureşul Deva, CF Liberty Oradea;

LIGA a III-a

SERIA I - FC Cetatea Suceava, CF Brăila, CS FC PAMBAC Bacău, SC FC Oţelul SA Galaţi II, FC Politehnica Galaţi, CS Aerostar Bacău, FC Municipal Bacău II, FC Willy 2001 Bacău, SC FC Ceahlăul SA Piatra Neamţ II, SC FC Politehnica Iaşi SA II, CS Juventus Fălticeni, FCM CFR Paşcani, FC Laminorul Roman, CF NGM Leonard Paşcani, AS Rarăul Câmpulung Molodovenesc, Cetatea Târgu Neamţ, FC Bârlad, AS Bujorul Târgu Bujor

SERIA a II-a - FC Snagov, CS Portul Constanţa, FC Unirea 2004 Slobozia, CS FC Farul Constanţa II, AFC Dunărea 2005 Călăraşi, CS FC Callatis Mangalia, AS Viitorul Însurăţei, CS Ovidiu, AFC Rocar ANEFS Bucureşti, CS Aversa Bucureşti, SC FC Steaua Bucureşti SA II, SC Juventus Bucureşti, CS Aurora Mangalia, CSM Râmnicu Sărat, CSM Medgidia, CSO Ianca, FC Onix Râmnicu Sărat, CS Abatorul Slobozia

SERIA a III-a - CS Chimia Brazi, FC Astra Ploieşti, CF Predeal, CS CONPET Ploieşti, FC Ghimbav 2000 Braşov, CS Tricolorul Breaza, SC Petrolul Ploieşti SA II, AS DODU Bucureşti, SC FC Rapid SA II Bucureşti, CS Electrosid Titu, CS Transkurier Sfântu Gheorghe, CS FC Chitila, CS Buftea, FC 1 Decembrie, ASC Clinceni, FCM Târgovişte II, CS Filipeştii de Pãdure, AS Unirea Tãrlungeni

SERIA a IV-a - CS Building Vânju Mare, AS CS ALRO Slatina, CS Armata Craiova, CS Dunãrea Calafat, CSM Rova Roşiori de Vede, CS Gaz Metan Podari, AS Unirea Costeşti, FC PETROM Chimia Craiova, AFC Oltul Slatina, FC OLTCHIM Râmnicu Vâlcea, CS Progresul Corabia, FC Internaţional Curtea de Argeş, CS Sparta Mediaş, CS Athletic Sibiu, CS CFR Craiova, CS Turris Turnu Mãgurele, FC Cisnãdie, AS Juventus Bascov;

SERIA a V-a - CS Auxerre Trans Orşova, CS Vulcan, CS Minerul Motru, CS U Vasile Goldiş Arad, CS Ineu, CS Victoria Nãdlac, CS EMC Rovinari, SC Minerul Jilţ Mãtãsari, CS Gloria CTP Arad, CS Calor Timişoara, CS Minerul Mehedinţi Valea Copcii, CS Unirea Sânicolau Mare, AS Timişul Albina, CS TIM Giroc Timişoara, CS Profesionist UM Timişoara, CSM Sebeş, AS CFR MARMOSIM Simeria, AS Nova Mama Mia Becicherecoul Mic
 
SERIA a VI-a - FC Unirea Dej, FC Baia Mare, CF Lotus Felix Sânmartin, CF Someşul 2002 Satu Mare, CS FC Soda Ocna Mureş, CS Inter Blaj, CF Bihorul Beiuş, CS TRANS SIL Târgu Mureş, CS Lacul Ursu Mobila Sovata, CF Gloria 1922 Bistriþa II, CS Sãnãtatea Servicii Publice, FC Universitatea 1919 Cluj, ACS MARIS Târgu Mureş, CS Avântul Reghin, FC Bihor Oradea II, CS Gaz Metan Târgu Mureş, AS Turul Micula, CS Marmaţia 96 Sighetu Marmaţiei.

Sunt cateva mutari pe care nu le inteleg, dar despre asta mai tarziu.