Latest updates

Check the Important info page for latest updates! (17 February 2017)
TwitterLinked In

Friday, May 30, 2008

Liga a II-a: Sezonul 2008-2009 (30 mai 2008)

S-au incheiat si turneele de baraj, CS Buftea si ACU Arad urmand sa joace in Liga a II-a.

Retrogradate din Liga I
: Ceahlaul Piatra Neamt, Dacia Mioveni, UT Arad si Universitatea Cluj

Universitatea Cluj va porni de la -2 puncte datorita neimplinirii baremului de 25 de puncte in Liga I.

Promovate in Liga I: FC Brasov, FC Arges Pitesti, Gaz Metan Medias si CS Otopeni.

Promovate din Liga a III-a: Cetate Suceava, FC Snagov, CSM Ploiesti, International Curtea de Arges, Unirea Sannicolau Mare, Lotus Baile Felix, CS Buftea si ACU Arad (ultimele doua la baraj).

Retrogradate in Liga a III-a: Inter Gaz Bucuresti, CSM Focsani, Dunarea Galati, FC Sacele, FCM Resita, Politehnica 1921 Stiinta II Timisoara, FCM Caracal si Corvinul 2005 Hunedoara.

FC Sacele va porni cu -7 puncte penalizare in Liga a III-a pentru neimplinirea baremului de 25 de puncte, iar Corvinul 2005 Hunedoara cu -6 puncte.

Asa ar arata Liga a II-a inainte de orice cesionari si alte minuni...

Seria I

Ceahlaul Piatra Neamt
Petrolul Ploiesti
Prefab Modelu
Concordia Chiajna
Forex Brasov
Dunarea Giurgiu
Delta Tulcea
FC Targoviste
FC Botosani
Progresul Bucuresti
Dinamo II Bucuresti
Sportul Studentesc Bucuresti
FCM Campina
FCM Bacau
Cetate Suceava
FC Snagov
CSM Ploiesti
CS Buftea

Seria a II-a

Dacia Mioveni
UTA Arad
Universitatea Cluj
Jiul Petrosani
CSM Ramnicu Valcea
Unirea Alba Iulia
FC Drobeta Turnu Severin
Muresul Deva
FC Bihor Oradea
Liberty Oradea
Industria Sarmei Campia Turzii
Minerul Lupeni
CFR Timisoara
Ariesul Turda
International Curtea de Arges
Unirea Sannicolau Mare
Lotus Baile Felix
ACU Arad

Tuesday, May 27, 2008

Country ranking prediction 2008/2009 (27 May 2008)

Fixed: added group stage points for all the countries. Thanks Ricardo! I hope it's ok now. :)

_____________

References:

Country ranking 2007/2008 prediction by Ricardo.
2008 Qualification from Bert Kassies.
2008 Seeding CL from Bert Kassies.
2008 Seeding UC from Bert Kassies.

The seeded teams always qualify for the next stage.
In KO matches, the seeded team gets 4 points (i.e. a win and a draw).
In group play, I used the coefficient points averages from the last four seasons (for the UEFA Cup) or only from the last season (for the UEFA Champions League).

Columns: Rank 08/09, Rank 07/08, Country, Coef0408, Coef0809, Coef0409

1 1 England 64.499 15.337 79.836
2 2 Spain 60.954 15.641 76.595
3 3 Italy 51.535 13.656 65.191
4 5 Germany 44.008 9.523 53.531
5 4 France 39.168 9.638 48.806
6 6 Russia 37.875 9.672 47.547
7 7 Romania 36.266 5.804 42.070
8 9 Netherlands 32.797 6.734 39.531
9 8 Portugal 29.677 8.478 38.155
10 10 Scotland 26.000 7.300 33.300
11 11 Turkey 25.225 6.680 31.905
12 12 Ukraine 25.225 6.414 31.639
13 14 Greece 21.665 6.850 28.515
14 13 Belgium 20.825 5.430 26.255
15 16 Switzerland 22.350 3.200 25.550
16 15 Czech Republic 18.375 4.531 22.906
17 17 Bulgaria 19.000 3.375 22.375
18 20 Austria 15.575 4.667 20.242
19 18 Norway 16.300 3.931 20.231
20 19 Denmark 16.250 3.638 19.888
21 21 Serbia 12.250 3.172 15.422
22 22 Israel 13.500 1.750 15.250
23 23 Sweden 12.191 2.000 14.191
24 24 Slovakia 9.832 2.833 12.665
25 27 Croatia 7.999 2.833 10.832
26 28 Cyprus 8.749 2.000 10.749
27 25 Poland 7.916 2.333 10.249
28 31 Latvia 7.998 2.000 9.998
29 30 Finland 7.957 2.000 9.957
30 29 Slovenia 7.749 2.000 9.749
31 26 Hungary 7.166 2.167 9.333
32 33 Lithuania 7.166 1.500 8.666
33 34 Moldova 5.999 2.000 7.999
34 35 Ireland 6.999 1.000 7.999
35 32 Bosnia-Herzegovina 6.832 1.000 7.832
36 37 Iceland 5.499 1.500 6.999
37 38 Georgia 5.498 1.000 6.498
38 39 Liechtenstein 5.500 0.500 6.000
39 36 Macedonia 4.665 1.000 5.665
40 40 Belarus 4.666 0.500 5.166
41 41 Estonia 3.999 0.500 4.499
42 42 Azerbaijan 3.832 0.500 4.332
43 43 Albania 3.333 0.500 3.833
44 44 Armenia 2.999 0.500 3.499
45 45 Kazakhstan 2.416 0.500 2.916
46 47 Wales 1.998 0.500 2.498
47 46 Northern Ireland 1.832 0.500 2.332
48 48 Faroe Islands 1.832 0.500 2.332
49 49 Luxembourg 1.332 0.500 1.832
50 51 Andorra 0.500 0.500 1.000
51 52 Montenegro 0.500 0.500 1.000
52 50 Malta 0.499 0.500 0.999
53 53 San Marino 0.250 0.500 0.750

Saturday, May 24, 2008

Liga a II-a: Sezonul 2008-2009 (24 mai 2008)

Punct final si in esalonul secund.

Retrogradate din Liga I: Ceahlaul Piatra Neamt, Dacia Mioveni, UT Arad si Universitatea Cluj

Universitatea Cluj va porni de la -2 puncte datorita neimplinirii baremului de 25 de puncte in Liga I.

Promovate in Liga I: FC Brasov, FC Arges Pitesti, Gaz Metan Medias si CS Otopeni.

Promovate din Liga a III-a: Cetate Suceava, FC Snagov, CSM Ploiesti, International Curtea de Arges, Unirea Sannicolau Mare si Lotus Baile Felix.

Baraj pentru promovare in Liga a II-a: Aerostar Bacau, Juventus Bucuresti, CS Buftea (Zona Est), Gaz Metan Craiova, ACU Arad si Avantul Reghin (Zona Vest).

Retrogradate in Liga a III-a: Inter Gaz Bucuresti, CSM Focsani, Dunarea Galati, FC Sacele, FCM Resita, Politehnica 1921 Stiinta II Timisoara, FCM Caracal si Corvinul 2005 Hunedoara.

FC Sacele va porni cu -7 puncte penalizare in Liga a III-a pentru neimplinirea baremului de 25 de puncte, iar Corvinul 2005 Hunedoara cu -6 puncte.

Componenta esalonului secund pe baza clasamentelor primelor trei divizii:

Seria I

Ceahlaul Piatra Neamt
Petrolul Ploiesti
Prefab Modelu
Concordia Chiajna
Forex Brasov
Dunarea Giurgiu
Delta Tulcea
FC Targoviste
FC Botosani
Progresul Bucuresti
Dinamo II Bucuresti
Sportul Studentesc Bucuresti
FCM Campina
FCM Bacau
Cetate Suceava
FC Snagov
CSM Ploiesti
Aerostar Bacau/Juventus Bucuresti/CS Buftea

Seria a II-a

Dacia Mioveni
UTA Arad
Universitatea Cluj
Jiul Petrosani
CSM Ramnicu Valcea
Unirea Alba Iulia
FC Drobeta Turnu Severin
Muresul Deva
FC Bihor Oradea
Liberty Oradea
Industria Sarmei Campia Turzii
Minerul Lupeni
CFR Timisoara
Ariesul Turda
International Curtea de Arges
Unirea Sannicolau Mare
Lotus Baile Felix
Gaz Metan Craiova/ACU Arad/Avantul Reghin

Wednesday, May 21, 2008

EURO 2012: Qualifying draw coefficients (21 May 2008)

23 May 2008

Fixed rounding issues. Thanks Raoul!
________________________________

The coefficients for the EURO 2012 qualifying draw will take into account results from:

2006 World Cup (qualifiers and final tournament) - 20% of total weighting
EURO 2008 (qualifiers and final tournament) - 40% of total weighting
2010 World Cup (qualifiers) - 40% of total weighting

We already have the results from the 2006 World Cup and the EURO 2008 qualifiers.

Click here for more info on the coefficient system.

I assume UEFA will use a qualifying system with six groups of six teams and three of five teams (Poland and Ukraine - automatically qualified as hosts).

1 Italy 36876
2 Germany 35769
3 Czech Republic 34607
4 France 34218
5 Croatia 33989
6 Spain 33922
7 Romania 33724
8 Netherlands 33672
9 Greece 33557
---------------------------
10 Portugal 32789
11 Sweden 32681
12 England 32430
13 Turkey 30367
14 Russia 30182
15 Switzerland 29651
16 Bulgaria 29196
17 Israel 29085
18 Norway 28599
---------------------------
19 Scotland 27951
20 Serbia 27884
21 Denmark 27669
22 Finland 26045
23 Ireland 25312
24 Slovakia 25312
25 Austria 25152
26 Northern Ireland 24062
27 Belgium 22608
---------------------------
28 Bosnia-Herzegovina 22440
29 Lithuania 22151
30 Hungary 21012
31 Wales 20890
32 Latvia 20737
33 Belarus 20357
34 Macedonia 20098
35 Slovenia 19868
36 Albania 19432
---------------------------
37 Cyprus 18718
38 Estonia 18154
39 Georgia 18099
40 Moldova 17956
41 Armenia 16473
42 Liechtenstein 15334
43 Iceland 15090
44 Kazakhstan 14483
45 Azerbaijan 12834
---------------------------
46 Malta 12728
47 Luxembourg 10486
48 Andorra 9861
49 Faroe Islands 8867
50 San Marino 7839
51 Montenegro 0

Baraj liga a III-a

Ca urmare a deciziei Comitetului de Urgenţă al FRF din data de 19.05.2008, jocul de baraj pentru promovarea în campionatul Ligii a III-a dintre reprezentantele judeţelor Vaslui şi Vrancea, programat iniţial în organizarea AJF Galaţi la data de 31 mai 2008, va fi organizat de AJF Bacău, în aceeaşi zi.


Sursa: FRF.

Programul jocurilor de baraj:

Constanţa - Ilfov (Călăraşi)
Buzău - Bucureşti (Prahova)
Galaţi - Tulcea (Brăila)
Brăila - Ialomiţa (Buzău)
Sibiu - Braşov (Mureş)
Bacău - Neamţ (Iaşi)
Botoşani - Iaşi (Neamţ)
Suceava - Mureş (Bistriţa-Năsăud)
Dâmboviţa - Argeş (Teleorman)
Giurgiu - Teleorman (Dâmboviţa)
Vâlcea - Gorj (Dolj)
Dolj - Olt (Vâlcea)
Bihor - Satu Mare (Sălaj)
Sălaj - Maramureş (Cluj)
Cluj - Bistriţa-Năsăud (Maramureş)
Alba - Arad (Bihor)
Harghita - Covasna (Bacău)
Hunedoara - Mehedinţi (Gorj)
Timiş - Caraş Severin (Hunedoara)
Prahova - Călăraşi (Ilfov)
Vrancea - Vaslui (Bacău)

Tuesday, May 20, 2008

New UEFA national-team coefficient system approved

21 May 2008

Added EURO 2012 coefficients info (at the end).
_____________________________________

EXCO approves new coefficient system -> uefa.com.

PDF file describing the new system -> uefa.com.

This is how the EURO 2008 pots would have looked like:

Pot A: Austria, Switzerland, Greece (thanks executor!), Italy
Pot B: France, Czech Republic, Germany, Portugal
Pot C: Netherlands, Spain, Sweden, Croatia
Pot D: Romania, Poland, Turkey, Russia

Possible group of death: Italy, France/Germany, Netherlands/Spain, Romania.

Group C would still have been possible.

This system will be used only for the European championship (for the qualifying-phase draw and final-round draw).

But for entertainment purposes :), this is how the pots for the WCQ 2010 draw would have looked like:

Pot 1: Italy, France, Czech Republic, Germany, Portugal, Netherlands, England, Spain, Greece
Pot 2: Sweden, Croatia, Romania, Poland, Turkey, Russia, Switzerland, Denmark, Bulgaria
Pot 3: Serbia, Norway, Israel, Ukraine, Scotland, Slovakia, Ireland, Finland, Belgium
Pot 4: Bosnia-Herzegovina, Austria, Latvia, Hungary, Lithuania, Slovenia, Wales, Northern Ireland, Albania
Pot 5: Estonia, Macedonia, Belarus, Georgia, Cyprus, Iceland, Moldova, Armenia, Liechtenstein
Pot 6: Kazakhstan, Azerbaijan, Malta, Andorra, Luxembourg, Faroe Islands, San Marino, Montenegro

See the (preliminary) coefficients for the EURO 2012 qualifying draw -> link.

Monday, May 19, 2008

Liga a III-a: Punct final in sezonul regulat 2007/2008

Promovate direct: Cetate Suceava, FC Snagov, CSM Ploiesti, International Curtea de Arges, Unirea Sannicolau Mare, Lotus Baile Felix

Vor juca la baraj: Aerostar Bacau, Juventus Bucuresti, CS Buftea, Gaz Metan Craiova, ACU Arad, Avantul Reghin

Retrogradate:

Seria 1

Raraul Campulung Moldovenesc
Bujorul Targu Bujor
Leonard Pascani

Seria 2

Abatorul Slobozia
Aversa Bucuresti
CSO Ianca

Seria 3

AS Ghimbav
AS Clinceni
UFC Chitila

Seria 4

FC Bals
Dunarea Calafat
FC Sibiu

Seria 5

UM Timisoara*
Victoria Nadlac
Auxerre Lugoj

Seria 6

Inter Blaj
FC Bihor II Oradea
U 1919 Cluj

*In Seria 5, pe locurile 14 - 16 sunt 3 echipe cu 36 de puncte: UM Timisoara, CS Vulcan si Nova Mama Mia Bechicerecul Mic.

Iata rezultatele meciurilor disputate intre cele trei echipe:

Etapa 03 Nova Mama Mia Bechicerecul Mic - CS Vulcan 3 - 1
Etapa 11 CS Vulcan - UM Timisoara 2 - 0
Etapa 12 UM Timisoara - Nova Mama Mia Bechicerecul Mic 1 - 0
Etapa 20 CS Vulcan - Nova Mama Mia Bechicerecul Mic 1 - 0
Etapa 28 UM Timisoara - CS Vulcan 2 - 0
Etapa 29 Nova Mama Mia Bechicerecul Mic - UM Timisoara 2 - 0

Clasamentul in trei, conform articolului 53.3 din ROAF.

14. Nova Mama Mia Bechicerecul Mic 4 2 0 2 5 - 3 6
15. CS Vulcan 4 2 0 2 4 - 5 6
--------------------------------------------------
16. UM Timisoara 4 2 0 2 3 - 4 6


UM Timisoara retrogradeaza.

In Prosport locul 16 este ocupat de CS Vulcan, pe Campionate.ro si LigiFotbal.com de Nova Mama Mia Bechicerecul Mic.

Mai retrogradeaza 3 echipe - cele mai slab clasate de pe locul 15. Pentru determinarea lor se iau in calcul numai rezultatele inregistrate cu echipele de pe locurile 1-14.

Seria 1

Laminorul Roman 34 13 5 16 47 - 50 44

Meciuri cu echipele de pe locurile 16 - 18:

Etapa 03 Raraul Campulung Moldovenesc - Laminorul Roman 2 - 2
Etapa 05 Bujorul Targu Bujor - Laminorul Roman 1 - 1
Etapa 11 Leonard Pascani - Laminorul Roman 4 - 0
Etapa 20 Laminorul Roman - Raraul Campulung Moldovenesc 2 - 0
Etapa 22 Laminorul Roman - Bujorul Targu Bujor 2 - 1
Etapa 28 Laminorul Roman - Leonard Pascani 3 - 0

6 3 2 1 10 - 8 11p

Noua linie de clasament: 28 10 3 15 37 - 42 33

Seria 2

Farul II Constanta 32 6 7 19 42 - 64 25

Meciuri cu echipele de pe locurile 16 - 17 (CSO Ianca s-a retras):

Etapa 03 Aversa Bucuresti - Farul II Constanta 0 - 0
Etapa 17 Farul II Constanta - Abatorul Slobozia 3 - 0
Etapa 20 Farul II Constanta - Aversa Bucuresti 0 - 0
Etapa 34 Abatorul Slobozia - Farul II Constanta 3 - 3

4 1 3 0 6 - 3 6

Noua linie de clasament: 28 5 4 19 36 - 61 19

Seria 3

FC 1 Decembrie 34 13 2 19 37 - 64 41

Meciuri cu echipele de pe locurile 16 - 18:

Etapa 07 FC 1 Decembrie - AS Ghimbav 2 - 1
Etapa 08 AS Clinceni - FC 1 Decembrie 3 - 1
Etapa 15 FC 1 Decembrie - UFC Chitila 3 - 1
Etapa 24 AS Ghimbav - FC 1 Decembrie 0 - 1
Etapa 25 FC 1 Decembrie - AS Clinceni 2 - 0
Etapa 32 UFC Chitila - FC 1 Decembrie 2 - 3

6 5 0 1 12 - 7 15

Noua linie de clasament: 28 8 2 18 25 - 57 26

Seria 4

Turris Turnu Magurele 32 11 3 18 43 - 65 36

Meciuri cu echipele de pe locurile 16 - 17 (FC Sibiu s-a retras):

Etapa 03 Turris Turnu Magurele - Dunarea Calafat 3 - 2
Etapa 04 FC Bals - Turris Turnu Magurele 1 - 0
Etapa 20 Dunarea Calafat - Turris Turnu Magurele 3 - 2
Etapa 21 Turris Turnu Magurele - FC Bals 2 - 1

4 2 0 2 7 - 7 6

Noua linie de clasament: 28 9 3 16 36 - 58 30

Seria 5

CS Vulcan 32 10 6 16 23 - 32 36

Meciuri cu echipele de pe locurile 16 - 17 (Auxerre Lugoj s-a retras):

Etapa 06 CS Vulcan - Victoria Nadlac 0 - 0
Etapa 11 CS Vulcan - UM Timisoara 2 - 0
Etapa 23 Victoria Nadlac - CS Vulcan 0 - 3
Etapa 28 UM Timisoara - CS Vulcan 2 - 0

4 2 1 1 5 - 2 7

Noua linie de clasament: 28 8 5 15 18 - 30 29

Seria 6

Marmatia Sighetu Marmatiei 34 11 5 18 42 - 58 38

Meciuri cu echipele de pe locurile 16 - 18:

Etapa 05 FC Bihor II Oradea - Marmatia Sighetu Marmatiei 6 - 2
Etapa 12 Marmatia Sighetu Marmatiei - Inter Blaj 2 - 1
Etapa 15 U 1919 Cluj - Marmatia Sighetu Marmatiei 1 - 2
Etapa 22 Marmatia Sighetu Marmatiei - FC Bihor II Oradea 1 - 1
Etapa 29 Inter Blaj - Marmatia Sighetu Marmatiei 2 - 1
Etapa 32 Marmatia Sighetu Marmatiei - U 1919 Cluj 2 - 1

6 3 1 2 10 - 12 10

Noua linie de clasament: 28 8 4 16 32 - 46 28

Clasamentul echipelor de pe locul 15


1. Laminorul Roman 28 10 3 15 37 - 42 33
2. Turris Turnu Magurele 28 9 3 16 36 - 58 30
3. CS Vulcan 28 8 5 15 18 - 30 29
---------------------------------------------------
4. Marmatia Sighetu Marmatiei 28 8 4 16 32 - 46 28
5. FC 1 Decembrie 28 8 2 18 25 - 57 26
6. Farul II Constanta 28 5 4 19 36 - 61 19


Mai retrogradeaza si: Marmatia Sighetu Marmatiei, FC 1 Decembrie si Farul II Constanta.

Vor porni cu penalizari in viitorul sezon:

Leonard Pascani - 17 puncte
Abatorul Slobozia 5 puncte
Aversa Bucuresti 8 puncte
AS Ghimbav 1 punct
AS clinceni 2 puncte
UFC Chitila 12 puncte
Victoria Nadlac 18 puncte
U 1919 Cluj 11 puncte

Nu au drept de promovare in Liga a III-a timp de doua sezoane echipele care s-au retras sau au fost excluse din campionat:

Leonard Pascani, CSO Ianca, AS Ghimbav, FC Sibiu, Auxerre Lugoj, Victoria Nadlac.

Retrogradate din Liga a II-a, Seria I: Inter Gaz Bucuresti, CSM Focsani, Dunarea Galati, FC Sacele
Retrogradate din Liga a II-a, Seria a II-a: FCM Resita, FCM Caracal si Corvinul 2005 Hunedoara.

Ultima retrogradata se va decide intre Ariesul Turda si Politehnica 1921 Stiinta II Timisoara.

Sunday, May 18, 2008

Liga a II-a: Sezonul 2008-2009 (18 mai 2008)

Retrogradate din Liga I: Ceahlaul Piatra Neamt, Dacia Mioveni, UT Arad si Universitatea Cluj

Universitatea Cluj va porni de la -2 puncte datorita neimplinirii baremului de 25 de puncte in Liga I.

Promovate in Liga I: FC Brasov, FC Arges Pitesti, Gaz Metan Medias si CS Otopeni.

Promovate din Liga a III-a: Cetate Suceava, FC Snagov, CSM Ploiesti, International Curtea de Arges, Unirea Sannicolau Mare si Lotus Baile Felix.

Baraj pentru promovare in Liga a II-a: Aerostar Bacau, Juventus Bucuresti, CS Buftea (Zona Est), Gaz Metan Craiova, ACU Arad si Avantul Reghin (Zona Vest).

Componenta esalonului secund pe baza clasamentelor primelor trei divizii:

Seria I

Ceahlaul Piatra Neamt
Petrolul Ploiesti
Concordia Chiajna
Prefab Modelu
Forex Brasov
Dunarea Giurgiu
Dinamo II Bucuresti
Delta Tulcea
FC Botosani
Progresul Bucuresti
Sportul Studentesc Bucuresti
FC Targoviste
FCM Bacau
FCM Campina
Cetate Suceava
FC Snagov
CSM Ploiesti
Aerostar Bacau/Juventus Bucuresti/CS Buftea

Seria a II-a

Dacia Mioveni
UTA Arad
Universitatea Cluj
Jiul Petrosani
Unirea Alba Iulia
CSM Ramnicu Valcea
FC Drobeta Turnu Severin
Muresul Deva
Liberty Oradea
FC Bihor Oradea
Minerul Lupeni
Industria Sarmei Campia Turzii
CFR Timisoara
Ariesul Turda
International Curtea de Arges
Unirea Sannicolau Mare
Lotus Baile Felix
Gaz Metan Craiova/ACU Arad/Avantul Reghin

Tuesday, May 13, 2008

Liga a II-a: Sezonul 2008-2009 (11 mai 2008)

Ceahlaul Piatra Neamt, Dacia Mioveni, UT Arad si Universitatea Cluj retrogradate din Liga I.

Universitatea Cluj va porni de la -2 puncte datorita neimplinirii baremului de 25 de puncte in Liga I.

FC Brasov, FC Arges Pitesti si Gaz Metan Medias au promovat deja in Liga I.

CSM Ploiesti, Cetate Suceava, International Curtea de Arges, FC Snagov si Unirea Sannicolau Mare au promovat deja in Liga a II-a.

CS Buftea si Gaz Metan Craiova vor juca la baraj.

Lotus Felix Sanmartin si Avantul Reghin (ambele din seria a sasea) si-au asigurat cel putin prezenta la baraj.

Componenta esalonului secund pe baza clasamentelor primelor trei divizii:

Seria I

Ceahlaul Piatra Neamt
Petrolul Ploiesti
Prefab Modelu
Concordia Chiajna
Forex Brasov
Dinamo II Bucuresti
Dunarea Giurgiu
Delta Tulcea
Progresul Bucuresti
Sportul Studentesc Bucuresti
FC Botosani
FC Targoviste
FCM Bacau
FCM Campina
Cetate Suceava
FC Snagov
CSM Ploiesti
Aerostar Bacau/Juventus Bucuresti/CS Buftea

Seria a II-a

Dacia Mioveni
UTA Arad
Universitatea Cluj
CSM Ramnicu Valcea
Jiul Petrosani
Unirea Alba Iulia
FC Drobeta Turnu Severin
Muresul Deva
FC Bihor Oradea
Liberty Oradea
Minerul Lupeni
Industria Sarmei Campia Turzii
CFR Timisoara
Ariesul Turda
International Curtea de Arges
Unirea Sannicolau Mare
Lotus Felix Sanmartin
Gaz Metan Craiova/ACU Arad/Avantul Reghin

Monday, May 12, 2008

Programul jocurilor de baraj pentru Liga a II-a si a III-a

Turneele de baraj pentru Liga a II-a

Turneele de baraj se vor organiza pe stadionul "Poiana" din Câmpina (organizator: AJF Prahova) - echipele clasate pe locul 2 în seriile 1, a 2-a şi a 3-a şi pe stadionul "Unirea" din Alba Iulia (organizator: AJF Alba) - echipele clasate pe locul 2 în seriile a 4-a, a 5-a şi a 6-a.

Jocurile vor avea loc după sistemul 1-3, 3-2, 1-2 şi, respectiv, 4-6, 6-5, 4-5 (este vorba despre ordinea meciurilor, cifrele corespunzând fiecărei serii), în zilele de 23, 27 şi 30 mai a.c., de la ora 17.30.

În cazul în care, după cele 90 de minute de joc, rezultatul va fi egal, se va proceda la executarea a câte cinci lovituri de departajare, de către fiecare echipă, în mod alternativ. Dacă cele două echipe au executat câte cinci lovituri şi au înscris acelaşi număr de goluri sau nu au înscris niciunul, executarea loviturilor va continua în aceeaşi ordine până când una dintre echipe va înscrie cu un gol mai mult decţât cealaltă din acelaşi număr de lovituri. Procedura aplicabilă în cazul loviturilor de departajare este cea prevăzută de Legile Jocului.

Va promova în Liga a II-a echipa care, după desfăşurarea tuturor jocurilor din turneul de baraj, a acumulat cel mai mare număr de puncte. În cazul în care, după desfăşurarea celor trei jocuri, două sau toate cele trei echipe se vor afla la egalitate de puncte, pentru departajarea lor se vor aplica, în ordine, următoarele criterii:

a) numărul mai mare de puncte obţinute în jocul direct
b) golaverajul mai bun (diferenţa dintre golurile marcate şi cele primite în jocurile de baraj)
c) numărul mai mare de goluri marcate în jocurile de baraj
d) departajarea prin lovituri de pedeapsă, iar în cazul în care egalitatea va persista, se va lua în calcul numărul mai mare de goluri marcate din loviturile de departajare

Jocurile de baraj pentru Liga a III-a

Partidele se desfăşoară într-o singură manşă, pe terenuri neutre, la data de 31 mai a.c., ora 17.30.

Iată şi programul jocurilor (între echipele calificate din judeţele respective), între paranteze fiind trecute Asociaţiile Judeţene de Fotbal organizatoare, acestea urmând să stabilească, în colaborare cu FRF-Direcţia Competiţii, stadioanele pe care se vor desfăşura jocurile:

Constanţa - Ilfov (Călăraşi)
Buzău - Bucureşti (Prahova)
Galaţi - Tulcea (Brăila)
Brăila - Ialomiţa (Buzău)
Sibiu - Braşov (Mureş)
Bacău - Neamţ (Iaşi)
Botoşani - Iaşi (Neamţ)
Suceava - Mureş (Bistriţa-Năsăud)
Dâmboviţa - Argeş (Teleorman)
Giurgiu - Teleorman (Dâmboviţa)
Vâlcea - Gorj (Dolj)
Dolj - Olt (Vâlcea)
Bihor - Satu Mare (Sălaj)
Sălaj - Maramureş (Cluj)
Cluj - Bistriţa-Năsăud (Maramureş)
Alba - Arad (Bihor)
Harghita - Covasna (Bacău)
Hunedoara - Mehedinţi (Gorj)
Timiş - Caraş Severin (Hunedoara)
Prahova - Călăraşi (Ilfov)
Vrancea - Vaslui (Galaţi)

Sursa: FRF.

In functie de cat de repede vor fi cunoscute rezultatele barajelor pentru Liga a III-a, voi publica posibila componenta a seriilor pentru sezonul 2008/2009. Evident, dupa 31 mai. In esaloanele inferioare lucrurile se misca mult mai incet. De trei zile caut rezultatele etapei 33 din Liga a III-a...

Sunday, May 11, 2008

FRF - doua decenii de bune intentii

Fotbal agenda de primavara 1989, pagina 71 (publicatie editata de Federatia Romana de Fotbal)

CEA MAI BUNA SERIE A DIVIZIEI B

Ea nu este nici prima, nici a doua, nici a treia! Este cea alcatuita din echipele care la incheierea turului au acumulat cel mai mare punctaj. Iata aceasta serie, dominata de nu mai putin de 10 ex-divizionare A:
1-2. Politehnica Timisoara si U.T.A. - cate 27 puncte
3. Petrolul Ploiesti 25.
4-5. Chimia Rm. Valcea si Olimpia Satu Mare - cate 24.
6. Jiul Petrosani 23.
7. Gloria Buzau 22.
8-9. Politehnica Iasi si Electromures Tg. Mures - cate 21.
10-11. Gloria Bistrita si Armatura Zalau - cate 20.
12-19. Progresul Braila, Unirea Focsani, Steaua Mizil, C.S.M. Suceava, Tractorul Brasov, Pandurii Tg. Jiu, F.C. Maramures Baia Mare si A.S.A. Progresul Timisoara.
Cum vi se pare o asemenea "serie"? Daca ea poate fi considerata ca interesanta, atunci sa precizam ca se afla in intentia F.R.F. de a alcatui o astfel de "Divizie nationala A", cuprinzand cele mai valoaroase echipe din actuala divizie secunda!


Conform presedintelui FRF, Mircea Sandu, Liga a II-a va avea o singura serie de 18-20 de echipe din sezonul 2011-2012. Mai bine de douazeci de ani de bune intentii...

Thursday, May 8, 2008

Liga a II-a: Sezonul 2008-2009 (7 mai 2008)

Ceahlaul Piatra Neamt, Dacia Mioveni, UT Arad si Universitatea Cluj retrogradate din Liga I.
FC Brasov si FC Arges Pitesti au promovat deja in Liga I.
CSM Ploiesti, Cetate Suceava, International Curtea de Arges si Lotus Felix Sanmartin au promovat deja in Liga a II-a.

CS Buftea, Gaz Metan Craiova si Avantul Reghin vor juca la baraj.

Unirea Sannicolau Mare si-a asigurat cel putin prezenta la baraj.

Universitatea Cluj va porni de la -2 puncte datorita neimplinirii baremului de 25 de puncte in Liga I.

Seria I

Ceahlaul Piatra Neamt
Petrolul Ploiesti
Concordia Chiajna
Prefab Modelu
Forex Brasov
Dinamo II Bucuresti
Delta Tulcea
FC Botosani
FC Targoviste
Sportul Studentesc Bucuresti
Dunarea Giurgiu
Progresul Bucuresti
FCM Bacau
FCM Campina
Cetatea Suceava
FC Snagov
CSM Ploiesti
Aerostar Bacau/CSM Ramnicu Sarat/CS Buftea

Seria a II-a

Dacia Mioveni
UTA Arad
Universitatea Cluj
CSM Ramnicu Valcea
Jiul Petrosani
Unirea Alba Iulia
FC Drobeta Turnu Severin
Muresul Deva
Liberty Oradea
FC Bihor Oradea
Minerul Lupeni
Industria Sarmei Campia Turzii
CFR Timisoara
Ariesul Turda
International Curtea de Arges
Unirea Sannicolau Mare
Lotus Felix Sanmartin
Gaz Metan Craiova/ACU Arad/Avantul Reghin

Romania - clasamentul all-time 1932-2008

2 puncte pentru victorie, 1 pentru remiza.

1 Steaua Bucuresti 60 1808 1006 405 397 3500 1865 2417
2 Dinamo Bucuresti 59 1778 992 383 403 3511 1910 2367
3 Rapid Bucuresti 60 1696 769 383 544 2693 2059 1921
4 Universitatea Craiova 43 1390 627 300 463 2093 1602 1554
5 FC Arges Pitesti 43 1370 559 268 543 1804 1750 1386
6 Universitatea Cluj 51 1440 498 292 650 1877 2248 1288
7 FCM Bacau 42 1319 489 262 568 1538 1809 1240
8 Petrolul Ploiesti 41 1223 466 267 490 1550 1546 1199
9 Farul Constanta 41 1265 465 254 546 1550 1783 1184
10 FC Brasov 39 1191 452 242 497 1502 1579 1146
11 Sportul Studentesc Bucuresti 34 1086 422 242 422 1494 1461 1086
12 UTA,Arad 38 1071 419 244 408 1599 1522 1081
13 Jiul Petrosani 41 1197 402 250 545 1403 1845 1054
14 Politehnica Timisoara 35 1046 382 238 426 1374 1502 1002
15 FC National Bucuresti 32 945 380 189 376 1355 1320 949
16 Politehnica Iasi 26 813 280 170 363 968 1167 730
17 Otelul Galati 20 656 270 125 261 836 836 665
18 ASA Târgu Mures 21 690 251 109 330 817 1025 611
19 Gloria Bistrita 18 588 237 97 254 781 795 571
20 Corvinul Hunedoara 17 562 210 98 254 831 881 518
21 FC Oradea 18 572 181 118 273 683 893 480
22 CFR Cluj 13 406 155 107 144 488 537 417
23 CSM Resita 16 482 154 103 225 667 891 411
24 Ceahlaul Piatra Neamt 13 426 160 88 178 532 600 408
25 CS Oradea 17 378 145 80 153 630 635 370
26 FC Olt Scornicesti 11 357 137 64 156 424 498 338
27 Chimia Râmnicu Vâlcea 10 340 121 64 155 368 533 306
28 CFR Timisoara 11 273 104 70 99 406 392 278
29 FC Inter Sibiu 8 272 110 47 115 358 276 267
30 Juventus Bucuresti 12 268 102 61 105 501 479 265
31 Chindia Târgoviste 9 298 95 64 139 312 469 254
32 Venus Bucuresti 9 180 108 35 37 499 248 251
33 Ripensia Timisoara 9 184 110 28 46 512 277 248
34 Locomotiva Târgu Mures 10 241 85 46 110 360 418 216
35 FC Maramures Baia Mare 7 230 83 35 112 267 370 201
36 FCU Politehnica Timisoara 6 188 74 47 67 232 234 195
37 Unirea Tricolor Bucuresti 9 186 76 34 76 404 420 186
38 Vagonul Arad 9 184 76 31 77 318 323 183
39 Olimpia Satu Mare 7 222 69 40 113 223 363 178
40 Victoria Bucuresti 5 153 70 33 50 242 203 173
41 Gloria Buzau 6 204 60 40 104 213 341 160
42 Dunarea CSU Galati 7 222 57 42 123 236 414 156
43 Astra Ploiesti 5 158 59 35 64 195 185 153
44 Gloria Arad 8 156 59 31 66 296 332 149
45 Victoria Cluj 8 154 61 23 70 266 294 145
46 Extensiv Craiova 5 170 54 36 80 171 213 144
47 Flacara Moreni 4 136 53 23 60 180 198 129
48 Dinamo Brasov 6 139 43 42 54 187 208 128
49 Dacia Unirea Braila 4 136 46 27 63 141 190 119
50 Chinezul Timisoara 6 120 46 21 53 281 288 113
51 Crisana Oradea 6 110 40 20 50 199 232 100
52 FC Vaslui 3 98 31 33 34 108 115 95
53 Unirea Urziceni 2 68 29 21 18 72 53 79
54 Pandurii Targu Jiu 3 98 30 19 49 84 122 79
55 Foresta Suceava 3 98 24 27 47 102 145 75
56 Minerul Lupeni 4 101 30 15 56 106 204 75
57 Tricolor Ploiesti 5 102 28 16 58 131 255 72
58 Phoenix Baia Mare 3 62 26 11 25 96 106 63
59 Ciocanul Bucuresti 2 56 24 10 22 100 87 58
60 Rocar Bucuresti 2 64 25 6 33 93 107 56
61 Gaz Metan Medias 3 86 16 19 51 96 189 51
62 Apulum Unirea Alba Iulia 2 60 17 16 27 60 109 50
63 FC Onesti 2 68 21 6 41 94 160 48
64 CA Câmpulung Moldovenesc 2 33 15 10 8 50 31 40
65 Carmen Bucuresti 1 26 14 5 7 90 44 33
66 Ind sârmei Câmpia Turzii 2 48 7 19 22 46 86 33
67 Gloria CFR Galati 2 46 13 7 26 54 100 33
68 Ferrar Cluj 1 26 13 4 9 44 29 30
69 Dermata Cluj 1 30 7 11 12 41 50 25
70 CSM Suceava 1 34 10 5 19 36 69 25
71 FC Craiova 2 50 10 5 35 61 171 25
72 Aurul Brad 1 24 12 0 12 51 43 24
73 Dacia Mioveni 1 34 7 10 17 26 43 24
74 CAMT,Timisoara 1 22 9 5 8 37 52 23
75 Soimii Sibiu 3 48 5 12 31 42 131 22
76 Dinamo Cluj 1 22 9 2 11 34 41 20
77 DUIG Braila 2 42 8 3 31 52 138 19
78 Viitorul Bucuresti 1 14 6 3 5 33 26 15
79 Vulturii Lugoj 1 18 6 2 10 24 41 14
80 Faur Bucuresti 1 26 5 4 17 50 80 14
81 UMT,Timisoara 1 30 3 6 21 24 71 12
82 Aripile CFR Brasov 1 18 4 3 11 26 45 11
83 Prahova Ploiesti 1 26 5 1 20 26 97 11
84 Avântul Reghin 1 24 3 3 18 19 57 9
85 RGMT,Timisoara 1 12 3 2 7 17 24 8
86 Dragos Voda Cernauti 1 18 4 0 14 26 57 8
87 Brasovia Brasov 2 26 1 3 22 28 85 5
88 Muresul Târgu Mures 1 14 1 2 11 15 53 4


Iata principalele modificari fata de clasamentul din 2007:

CFR Cluj urca 3 locuri, pe 25 de pe 22
Politehnica 1921 Stiinta Timisoara urca 5 locuri, de pe 41 pe 36.
Gloria Buzau urca 5 locuri, de pe 46 pe 41
FC Vaslui urca 4 locuri, de pe 56 pe 52
Unirea Urziceni urca 11 locuri, de pe 64 pe 53
Pandurii Targu Jiu urca 6 locuri, de pe 60 pe 54
Dacia Mioveni intra in clasament pe locul 73

Wednesday, May 7, 2008

2010 WC: Seeding formula (May 2008 update)

Seeded teams for the 2010 FIFA World Cup South Africa.

No new teams this month, only slight changes in the rankings.

1 Brazil 60.3 29.3 31.0
2 Germany 58.3 30.3 28.0
3 Italy 57.3 27.3 30.0
4 Spain 54.3 25.3 29.0
5 Argentina 53.0 21.0 32.0
6 France 49.3 23.3 26.0
7 England 48.0 26.3 21.7
--------------------------------
8 Portugal 46.7 22.3 24.3
9 Netherlands 38.0 14.7 23.3
10 Mexico 36.0 19.3 16.7
11 Czech Republic 33.0 6.0 27.0
12 Croatia 30.0 9.0 21.0
13 Ghana 28.0 13.3 14.7
14 USA 27.3 13.7 13.7
15 Greece 24.0 0.0 24.0
16 Paraguay 23.3 11.7 11.7
17 Japan 22.3 13.3 9.0
18 Korea Republic 21.3 15.7 5.7
19 Romania 20.7 0.0 20.7
20 Cameroon 18.3 3.0 15.3
21 Scotland 18.3 0.0 18.3
22 Cote d'Ivoire 17.3 6.0 11.3
23 Australia 17.0 11.3 5.7
24 Bulgaria 15.3 0.0 15.3
25 Colombia 15.0 0.0 15.0
26 Nigeria 12.0 2.7 9.3
27 Iran 10.7 5.3 5.3
28 Egypt 9.7 0.0 9.7
29 Honduras 7.3 0.0 7.3
30 South Africa 4.0 3.0 1.0
31 Uzbekistan 2.7 0.0 2.7
32 Venezuela 2.3 0.0 2.3


Top 7 + South Africa seeded.

The pots:

Pot A: Argentina, Brazil, England, France, Germany, Italy, South Africa, Spain
Pot B: Bulgaria, Croatia, Czech Republic, Greece, Netherlands, Portugal, Romania, Scotland
Pot C: Australia, Honduras, Iran, Japan, Korea Republic, Mexico, USA, Uzbekistan
Pot D: Cameroon, Colombia, Cote d'Ivoire, Egypt, Ghana, Nigeria, Paraguay, Venezuela

Possible draw:

Group A: South Africa, Scotland, Japan, Paraguay
Group B: France, Portugal, USA, Colombia
Group C: Germany, Greece, Australia, Venezuela
Group D: Brazil, Romania, Mexico, Egypt
Group E: Spain, Bulgaria, Honduras, Cote d'Ivoire
Group F: Italy, Netherlands, Iran, Ghana
Group G: England, Czech Republic, Korea Republic, Cameroon
Group H: Argentina, Croatia, Uzbekistan, Nigeria

Monday, May 5, 2008

Liga a II-a: Sezonul 2008-2009 (4 mai 2008)

Dacia Mioveni, UT Arad si Universitatea Cluj au retrogradat deja in Liga a II-a.
FC Brasov a promovat in Liga I.
CSM Ploiesti, Cetate Suceava si International Curtea de Arges au promovat deja in Liga a II-a.

Seria I

Ceahlaul Piatra Neamt
Petrolul Ploiesti
Concordia Chiajna
Prefab Modelu
Dinamo II Bucuresti
Forex Brasov
FC Botosani
Delta Tulcea
Sportul Studentesc Bucuresti
Dunarea Giurgiu
Progresul Bucuresti
FC Targoviste
FCM Campina
FCM Bacau
Cetatea Suceava
FC Snagov
CSM Ploiesti
Aerostar Bacau/CSM Ramnicu Sarat/CS Buftea

Seria a II-a

Dacia Mioveni
UTA Arad
Universitatea Cluj
CSM Ramnicu Valcea
Jiul Petrosani
Unirea Alba Iulia
FC Drobeta Turnu Severin
Muresul Deva
FC Bihor Oradea
Liberty Oradea
Minerul Lupeni
Industria Sarmei Campia Turzii
Ariesul Turda
CFR Timisoara
International Curtea de Arges
Unirea Sannicolau Mare
Lotus Felix Sanmartin
Gaz Metan Craiova/ACU Arad/Avantul Reghin

Thursday, May 1, 2008

Central and Eastern Europe Cup (for B-teams)

In September 2007, CAF (the Confederation of African Football) announced the creation of a new tournament - the African Championship of Nations - a competition for the B-teams (only players who are active in their domestic league are eligible).

This tournament is meant to strengthen the national leagues all over Africa and to enlarge the player pool for the national sides.

Prince Dornu-Leiku wrote an interesting article regarding this competition on PlanetWorldCup.com.

How about a similar competition for countries from Central and Eastern Europe (also known as The wild, wild east on Xtratime :) ), involving teams from the former Eastern Bloc (including Albania and the ex-Yugoslavian countries for good measure)?

Split the 24 countries in 6 groups of 4 teams with the winners and the best two runners-up advancing to the knock-out stages.

Twelve matchdays would be required - 6 the group stage and another 6 for the KO stages (quarterfinals, semifinals and finals would be played over two legs - home and away).

Using the latest FIFA rankings, these would be the pots:

Pot 1: Czech Republic, Romania, Croatia, Bulgaria, Russia, Poland
Pot 2: Serbia, Ukraine, Moldova, Lithuania, Hungary, Macedonia
Pot 3: Belarus, Bosnia-Herzegovina, Slovakia, Latvia, Slovenia, Albania
Pot 4: Armenia, Georgia, Estonia, Kazakhstan, Azerbaijan, Montenegro

Possible draw:

Group A: Bulgaria, Serbia, Slovakia, Azerbaijan
Group B: Romania, Lithuania, Belarus, Estonia
Group C: Croatia, Ukraine, Bosnia-Herzegovina, Georgia
Group D: Poland, Moldova, Albania, Armenia
Group E: Czech Republic, Hungary, Slovenia, Kazakhstan
Group F: Russia, Macedonia, Latvia, Montenegro

These are the available FIFA dates, after EURO 2008:

Group stage:

20 August 2008
06 September 2008
10 September 2008
11 October 2008
15 October 2008
19 November 2008

Quarterfinals

11 February 2009
28 March 2009

Semifinals

01 April 2009
06 June 2009

Final

10 June 2009
19 August 2009