Latest updates

Check the Important info page for latest updates! (17 March 2017)
TwitterLinked In

Wednesday, July 30, 2008

Solutie rapida pentru seria a doua

Schimb de program intre CFR Timisoara si ACU Arad, astfel ACU si UTA vor juca alternativ pe teren propriu:

Etapa I, 16 august
ACU Arad – FCM Târgovişte
Dacia Mioveni – Minerul Lupeni
FCM Târgu-Mureş – FCM UTA Arad
Universitatea Cluj – Drobeta Turnu-Severin
Liberty Salonta – Mureşul Deva
Internaţional Curtea-de-Argeş – CS Mechel Câmpia-Turzii
CFR Timişoara – Jiul Petroşani
Unirea Alba Iulia – FC Bihor Oradea
Chimia Râmnicu-Vâlcea – Arieşul Turda

Etapa a II-a, 23 august
FCM Târgovişte – Dacia Mioveni
Minerul Lupeni – FCM Târgu-Mureş
FCM UTA Arad – Universitatea Cluj
Drobeta Turnu-Severin – Internaţional Curtea-de-Argeş
Mureşul Deva – CFR Timişoara
CS Mechel Câmpia-Turzii – Liberty Salonta
Jiul Petroşani – Unirea Alba Iulia
FC Bihor Oradea – Chimia Râmnicu-Vâlcea
Arieşul Turda – ACU Arad

Etapa a III-a, 30 august
ACU Arad – FC Bihor Oradea
Dacia Mioveni – Arieşul Turda
FCM Târgu-Mureş – FCM Târgovişte
Liberty Salonta – Drobeta Turnu-Severin
Internaţional Curtea-de-Argeş – Universitatea Cluj
CFR Timişoara – CS Mechel Câmpia-Turzii
Unirea Alba Iulia – Mureşul Deva
Chimia Râmnicu-Vâlcea – Jiul Petroşani
Minerul Lupeni – FCM UTA Arad

Etapa a IV-a, 6 septembrie
Universitatea Cluj – Liberty Salonta
FCM Târgovişte – Minerul Lupeni
FCM UTA Arad – Internaţional Curtea-de-Argeş
Drobeta Turnu-Severin – CFR Timişoara
Mureşul Deva – Chimia Râmnicu-Vâlcea
CS Mechel Câmpia-Turzii – Unirea Alba Iulia
Jiul Petroşani – ACU Arad
FC Bihor Oradea – Dacia Mioveni
Arieşul Turda – FCM Târgu-Mureş

Etapa a V-a, 13 septembrie
ACU Arad – Mureşul Deva
Dacia Mioveni – Jiul Petroşani
FCM Târgu-Mureş – FC Bihor Oradea
Liberty Salonta – Internaţional Curtea-de-Argeş
CFR Timişoara – Universitatea Cluj
Unirea Alba Iulia – Drobeta Turnu-Severin
Chimia Râmnicu-Vâlcea – CS Mechel Câmpia-Turzii
FCM Târgovişte – FCM UTA Arad
Minerul Lupeni – Arieşul Turda

Etapa VI-a, 20 septembrie
Universitatea Cluj – Unirea Alba Iulia
Internaţional Curtea-de-Argeş – CFR Timişoara
FCM UTA Arad – Liberty Salonta
Drobeta Turnu-Severin – Chimia Râmnicu-Vâlcea
Mureşul Deva – Dacia Mioveni
CS Mechel Câmpia-Turzii – ACU Arad
Jiul Petroşani – FCM Târgu-Mureş
FC Bihor Oradea – Minerul Lupeni
Arieşul Turda – FCM Târgovişte

Etapa a VII-a, 27 septembrie
ACU Arad – Drobeta Turnu-Severin
Dacia Mioveni – CS Mechel Câmpia-Turzii
FCM Târgu-Mureş – Mureşul Deva
CFR Timişoara – Liberty Salonta
Unirea Alba Iulia – Internaţional Curtea-de-Argeş
Chimia Râmnicu-Vâlcea – Universitatea Cluj
FCM Târgovişte – FC Bihor Oradea
Minerul Lupeni – Jiul Petroşani
Arieşul Turda – FCM UTA Arad

Etapa a VIII-a, 4 octombrie
Universitatea Cluj – ACU Arad
Liberty Salonta – Unirea Alba Iulia
Internaţional Curtea-de-Argeş – Chimia Râmnicu-Vâlcea
FCM UTA Arad – CFR Timişoara
Drobeta Turnu-Severin – Dacia Mioveni
Mureşul Deva – Minerul Lupeni
CS Mechel Câmpia-Turzii – FCM Târgu-Mureş
Jiul Petroşani – FCM Târgovişte
FC Bihor Oradea – Arieşul Turda

Etapa a IX-a, 11 octombrie
ACU Arad – Internaţional Curtea-de-Argeş
Dacia Mioveni – Universitatea Cluj
FCM Târgu-Mureş – Drobeta Turnu-Severin
Unirea Alba Iulia – CFR Timişoara
Chimia Râmnicu-Vâlcea – Liberty Salonta
FCM Târgovişte – Mureşul Deva
Minerul Lupeni – CS Mechel Câmpia-Turzii
FC Bihor Oradea – FCM UTA Arad
Arieşul Turda – Jiul Petroşani

Etapa a X-a, 18 octombrie
Universitatea Cluj – FCM Târgu-Mureş
Liberty Salonta – ACU Arad
Internaţional Curtea-de-Argeş – Dacia Mioveni
CFR Timişoara – Chimia Râmnicu-Vâlcea
FCM UTA Arad – Unirea Alba Iulia
Drobeta Turnu-Severin – Minerul Lupeni
Mureşul Deva – Arieşul Turda
CS Mechel Câmpia-Turzii – FCM Târgovişte
Jiul Petroşani – FC Bihor Oradea

Etapa a XI-a, 25 octombrie
ACU Arad – CFR Timişoara
Dacia Mioveni – Liberty Salonta
FCM Târgu-Mureş – Internaţional Curtea-de-Argeş
Chimia Râmnicu-Vâlcea – Unirea Alba Iulia
FCM Târgovişte – Drobeta Turnu-Severin
Minerul Lupeni – Universitatea Cluj
Jiul Petroşani – FCM UTA Arad
FC Bihor Oradea – Mureşul Deva
Arieşul Turda – CS Mechel Câmpia-Turzii

Etapa a XII-a, 1 noiembrie
Universitatea Cluj – FCM Târgovişte
Liberty Salonta – FCM Târgu-Mureş
Internaţional Curtea-de-Argeş – Minerul Lupeni
CFR Timişoara – Dacia Mioveni
Unirea Alba Iulia – ACU Arad
FCM UTA Arad – Chimia Râmnicu-Vâlcea
Drobeta Turnu-Severin – Arieşul Turda
Mureşul Deva – Jiul Petroşani
CS Mechel Câmpia-Turzii – FC Bihor Oradea

Etapa a XIII-a, 8 noiembrie
ACU Arad – Chimia Râmnicu-Vâlcea
Dacia Mioveni – Unirea Alba Iulia
FCM Târgu-Mureş – CFR Timişoara
FCM Târgovişte – Internaţional Curtea-de-Argeş
Minerul Lupeni – Liberty Salonta
Mureşul Deva – FCM UTA Arad
Jiul Petroşani – CS Mechel Câmpia-Turzii
FC Bihor Oradea – Drobeta Turnu-Severin
Arieşul Turda – Universitatea Cluj

Etapa a XIV-a, 15 noiembrie
ACU Arad – FCM UTA Arad
Universitatea Cluj – FC Bihor Oradea
Liberty Salonta – FCM Târgovişte
Internaţional Curtea-de-Argeş – Arieşul Turda
CFR Timişoara – Minerul Lupeni
Unirea Alba Iulia – FCM Târgu-Mureş
Chimia Râmnicu-Vâlcea – Dacia Mioveni
Drobeta Turnu-Severin – Jiul Petroşani
CS Mechel Câmpia-Turzii – Mureşul Deva

Etapa a XV-a, 22 noiembrie
Dacia Mioveni – ACU Arad
FCM Târgu-Mureş – Chimia Râmnicu-Vâlcea
FCM Târgovişte – CFR Timişoara
Minerul Lupeni – Unirea Alba Iulia
FCM UTA Arad – CS Mechel Câmpia-Turzii
Mureşul Deva – Drobeta Turnu-Severin
Jiul Petroşani – Universitatea Cluj
FC Bihor Oradea – Internaţional Curtea-de-Argeş
Arieşul Turda – Liberty Salonta

Etapa a XVI-a, 29 noiembrie
ACU Arad – FCM Târgu-Mureş
Dacia Mioveni – FCM UTA Arad
Universitatea Cluj – Mureşul Deva
Liberty Salonta – FC Bihor Oradea
Internaţional Curtea-de-Argeş – Jiul Petroşani
CFR Timişoara – Arieşul Turda
Unirea Alba Iulia – FCM Târgovişte
Chimia Râmnicu-Vâlcea – Minerul Lupeni
Drobeta Turnu-Severin – CS Mechel Câmpia-Turzii

Etapa a XVII-a, 6 decembrie
FCM Târgu-Mureş – Dacia Mioveni
FCM Târgovişte – Chimia Râmnicu-Vâlcea
Minerul Lupeni – ACU Arad
FCM UTA Arad – Drobeta Turnu-Severin
Mureşul Deva – Internaţional Curtea-de-Argeş
CS Mechel Câmpia-Turzii – Universitatea Cluj
Jiul Petroşani – Liberty Salonta
FC Bihor Oradea – CFR Timişoara
Arieşul Turda – Unirea Alba Iulia

Tuesday, July 29, 2008

Programul ligii a doua 2008-2009

Seria I: Sport365.ro.

Seria a II-a: Sport365.ro

M-am uitat in graba peste program, dar sunt unii (ca Raul) care se uita mai atent. Iata comentariul lui Raul:

Este incredibil ca, dupa aceasta impartire injusta, FRF mai face gafe inimaginabile si la nivelul programului!! Cum e posibil ca 2 sau mai multe echipe din acelasi oras sa joace deodata acasa sau in deplasare? Credeam ca e o regula elementara ca, daca ai 2 sau mai multe echipe din acelasi oras, sa joace alternativ pe teren propriu. Exemplu: in seria 1 echipele bucurestene si cele ploiestene, in seria 2 echipele aradene, care joaca in anumite etape toate pe teren propriu! E inadmisibil.

Raul are dreptate. Iata articolul 12, punctul 4 din Regulamentul de organizare a activitatii fotbalistice, editia 2008 (document pdf):

Pentru localitatile cu mai multe echipe se va intocmi programul in asa fel incat echipele respective sa joace alternativ pe teren propriu pentru ca in aceste localitati sa fie asigurat un program competitional echilibrat.

Ce cauta Aerostar in Liga a III-a?

Surprinzator, cei de la Aerostar Bacau apar atat in Liga a II-a, seria I (sub numele FC AEROSTAR 2008 BACĂU) cat si in Liga a III-a, seria I (CS Aerostar Bacău). Daca intr-adevar cei de la Lotus Felix le-au cesionat dreptul de participare in Liga a II-a, iar Lotus a preferat sa nu se inscrie in Liga a III-a, atunci Marmatia Sighetu Marmatiei (prima dintre echipele retrogradate de pe locul 15) ar trebui sa revina in Liga a III-a.

Liga a III-a 2008-2009: Cesiuni

Sunt 11 echipe in Liga a III-a care si-au castigat dreptul de participare pe cai nesportive:

CS Muscelul Câmpulung Muscel (AG)
AS CS ENA Inter Făgăraş (BV)
CS Royal Braşov (BV)
CS FC Petrolul ZF 1948 Berca (BZ)
CS SESO Iara (CJ)
ACS Berceni (IF)
CS Inter Clinceni (IF)
FC Balş (OT)
CS Adunaţii Copăceni (GR)
SC FC Silvania SA (SJ)
CS FC Viitorul Sînandrei (TM)

Cele 11 echipe care au disparut sunt:

Unirea Costesti (AG)
Dodu Bucuresti (B)
Onix Ramnicu Sarat (BZ)
Atletic Sibiu (SB)
AFC Zagon (CV)
Recolta Gheorghe Lazar (IL)
Inter Pantelimon (IF)
Turul Micula (SM)
Somesul Satu Mare (SM)
Rova Rosiorii de Vede (TR)
Turris Turnu Magurele (TR)

Din auzite (+ ActivSport.ro) au avut loc urmatoarele tranzactii (8 din 11):

Petrolul Berca (BZ) -> Onix Ramnicu Sarat (BZ)
SESO Iara (CJ) -> Atletic Sibiu (SB)
CS Inter Clinceni (IF) -> Turul Micula (SM)
Silvania Simleul Silvaniei (SJ) -> Somesul Satu Mare (SM)
CS Muscelul Câmpulung Muscel (AG) -> Unirea Costesti (AG)
Royal Brasov (BV) -> AFC Zagon (CV)
Adunatii Copaceni (GR) -> Recolta Gheorghe Lazar (IL)
ACS Berceni (IF) -> Dodu Bucuresti (B)

Astfel, mai raman:

AS CS ENA Inter Făgăraş (BV)
FC Balş (OT)
CS FC Viitorul Sînandrei (TM)

respectiv:

Inter Pantelimon (IF)
Rova Rosiorii de Vede (TR)
Turris Turnu Magurele (TR)

Monday, July 28, 2008

Seriile ligilor a II-a si a III-a pentru sezonul competitional 2008-2009

Sursa: FRF.

Comitetul de Urgenţă al Federaţiei Române de Fotbal a dezbătut şi aprobat azi, 28 iulie a.c., componenţa seriilor Ligilor a II-a şi a III-a pentru sezonul competiţional 2008-2009.

Reamintim că programul competiţional pentru ambele Ligi va fi stabilit mâine, 29 iulie a.c., la Casa Fotbalului, prin tragere la sorţi, după cum urmează: ora 10.00 - Liga a II-a; ora 11.00 - Liga a III-a.

Iată, mai jos, componenţa tuturor seriilor:

LIGA A II-A

SERIA I (EST)

  1. SC FC CEAHLĂUL PIATRA NEAMŢ SA
  2. SC FC PETROLUL PLOIEŞTI SA
  3. SC FC PREFAB 05 MODELU SA
  4. CS CONCORDIA CHIAJNA
  5. CS FOREX BRAŞOV
  6. FC DUNĂREA GIURGIU
  7. FC DELTA TULCEA
  8. SC FC BOTOŞANI SA
  9. SC DINAMO II 1948 SA BUCUREŞTI
  10. SC FC PROGRESUL SA BUCUREŞTI
  11. SC FC SPORTUL STUDENŢESC SA
  12. FC MUNICIPAL CÂMPINA
  13. FC MUNICIPAL BACĂU
  14. FC AEROSTAR 2008 BACĂU
  15. FC CETATE SUCEAVA
  16. SC FC SNAGOV SA
  17. CSM FC PLOIEŞTI
  18. SC FC BUFTEA SA

SERIA A II-A (VEST)

  1. UTA ARAD
  2. SCFM U CLUJ SA
  3. CS DACIA MIOVENI
  4. CSM RÂMNICU VÂLCEA
  5. FC DROBETA TURNU SEVERIN
  6. CS JIUL PETROŞANI
  7. SC FC UNIREA ALBA IULIA SA
  8. CS MUREŞUL DEVA
  9. FC BIHOR ORADEA
  10. CF LIBERTY ORADEA
  11. CS TÂRGOVIŞTE
  12. CS INDUSTRIA SÂRMEI CÂMPIA TURZII
  13. CS MINERUL LUPENI
  14. FC CFR TIMIŞOARA
  15. FC ARIEŞUL TURDA
  16. FC INTERNAŢIONAL CURTEA DE ARGEŞ
  17. AS FCM TÂRGU MUREŞ
  18. CS ACU ARAD

LIGA A III-A

SERIA I

Echipe din judeţele: Suceava 2, Botoşani 1, Neamţ 3, Iaşi 2, Vaslui 1, Bacău 5, Vrancea 2, Buzău 2
  1. CS Juventus Fălticeni (SV)
  2. CS Rapid Suceava (SV)
  3. CS Luceafărul Mihai Eminescu ( BT)
  4. CS Cetatea Târgu Neamţ (NT)
  5. SC FC Ceahlăul Piatra Neamţ SA 2 (NT)
  6. FC Laminorul Roman (NT)
  7. SC FC Politehnica Iaşi SA 2 (IS)
  8. FC CFR Paşcani (IS)
  9. FC Bârlad (VS)
  10. CS Aerostar Bacău (BC)
  11. FC Willy Bacău (BC)
  12. FCM Bacău 2 (BC)
  13. CS Pambac Bacău (BC)
  14. ASF Moineşti (BC)
  15. CSM Focşani (VN)
  16. CS Panciu (VN)
  17. CSM Râmnicu Sărat (BZ)
  18. CS FC Petrolul ZF 1948 Berca (BZ)
SERIA A II-A
Echipe din judeţele: Galaţi 3, Brăila 2, Tulcea 1, Constanţa 6, Ialomiţa 1, Călăraşi 1, Municipiul Bucureşti 4
  1. CS Politehnica Galaţi (GL)
  2. SC FC Oţelul Galaţi SA 2 (GL)
  3. FCM Dunărea Galaţi (GL)
  4. CF Brăila (BR)
  5. CS Viitorul Însurăţei (BR)
  6. CS Săgeata Stejaru (TL)
  7. CS Ovidiu (CT)
  8. CSM Medgidia (CT)
  9. CS Portul Constanţa (CT)
  10. CS Năvodari (CT)
  11. FC Callatis Mangalia (CT)
  12. CS Eforie (CT)
  13. CS Unirea Slobozia (IL)
  14. SC FC Dunărea Călăraşi SA (CL)
  15. FC Rocar ANEFS Bucureşti (B)
  16. SC FC Rapid SA Bucureşti 2 (B)
  17. CS Inter Gaz Bucureşti (B)
  18. SC FC Steaua SA Bucureşti 2(B)
SERIA A III-A
Echipe din judeţele: Braşov 5, Prahova 6, Giurgiu 1, Teleorman 1, Ilfov 3, Bucureşti 2
  1. CS Unirea Tărlungeni (BV)
  2. CF Predeal (BV)
  3. SC FC Săcele SA (BV)
  4. CS Victoria Bod (BV)
  5. CS Royal Braşov (BV)
  6. CS Tricolorul Breaza (PH)
  7. CS Conpet Ploieşti (PH)
  8. CS Chimia Brazi (PH)
  9. SC FC Petrolul Ploieşti SA 2 (PH)
  10. CS Filipeştii de Pădure (PH)
  11. CS Kaproni Gornet (PH)
  12. CS Adunaţii Copăceni (GR)
  13. CS Petrolul Videle (TR)
  14. CS Victoria Brăneşti (IF)
  15. ACS Berceni (IF)
  16. CS Inter Clinceni (IF)
  17. CS Juventus Bucureşti (B)
  18. SC FC Progresul Bucureşti SA 2 (B)
SERIA A IV-A
Echipe din judele: Gorj 4, Vâlcea 1, Argeş 2, Dâmboviţa 2, Dolj 5, Olt 4
  1. CS Minerul Motru (GJ)
  2. CS Minerul Mătăsari (GJ)
  3. CS Energia Rovinari (GJ)
  4. CS Jiul Rovinari (GJ)
  5. FC Oltchim Râmnicu Vâlcea (VL)
  6. CS Muscelul Câmpulung Muscel (AG)
  7. SC FC 2005 Piteşti SA 2 (AG)
  8. CS Electrosid Titu (DB)
  9. CS Viitorul Pucioasa (DB)
  10. CS CFR Craiova (DJ)
  11. CS Gaz Metan CFR Craiova (DJ)
  12. CS Petrom Chimia Craiova (DJ)
  13. CS Armata Craiova (DJ)
  14. CS Prometeu Craiova (DJ)
  15. CS Alro Slatina (OT)
  16. FC Progresul Corabia (OT)
  17. FC Balş (OT)
  18. FC Caracal (OT)
SERIA A V-A
Echipe din judeţele: Mehedinţi 2, Caraş Severin 1, Hunedoara 4, Timiş 8, Arad 3
  1. FC Building Vânju Mare (MH)
  2. CS Minerul Mehedinţi (MH)
  3. CSM Reşiţa (CS)
  4. AS CS Unirea 2000 Sânnicolau Mare (TM)
  5. CS CFR Marmosim Simeria (HD)
  6. CS Vulcan (HD)
  7. FC Corvinul Hunedoara (HD)
  8. CS Dacia Orăştie (HD)
  9. CS FC Viitorul Sînandrei (TM)
  10. CS Fortuna Covaci (TM)
  11. CS Alto Gradimento Albina (TM)
  12. CS Calor Timişoara (TM)
  13. CS Nova Mama Mia Becicherecul Mic (TM)
  14. SC FC Timişoara SA 2 (TM)
  15. CS Progresul Gătaia (TM)
  16. CS Gloria CTP Arad (AR)
  17. CS Ineu (AR)
  18. CS Naţional Sebiş (AR)
SERIA A VI-A
Echipe din judeţele: Alba 1, Sibiu 1, Cluj 4, Mureş 4, Bistriţa Năsăud 1, Sălaj 2, Maramureş 1, Satu Mare 1, Bihor 2, Braşov 1
  1. CSM Sebeş (AB)
  2. FC Cisnădie (SB)
  3. CS SESO Iara (CJ)
  4. FC Unirea Dej (CJ)
  5. CS Sănătatea Servicii Publice Cluj (CJ)
  6. SCS FC CFR 1907 Cluj SA 2 (CJ)
  7. CS Avântul Reghin (MS)
  8. AS CS ENA Inter Făgăraş (BV)
  9. CS Gaz Metan Târgu Mureş (MS)
  10. CS Lacu Ursu Mobila Sovata (MS)
  11. FC ASA Unirea Ungheni (MS)
  12. CF Gloria 1922 Bistriţa 2 (BN)
  13. CF Zalău (SJ)
  14. SC FC Baia Mare (MM)
  15. SC FC Silvania SA (SJ)
  16. CF Olimpia 1921 Satu Mare (SM)
  17. CS Bihorul Beiuş (BH)
  18. FC Liberty Oradea 2 (BH)

Monday, July 21, 2008

Cesiunea dreptului de participare

Este legala?

Recent au aparut in presa articole despre cumpararea/vanzarea de locuri in ligile a II-a si a III-a. Mecanismul folosit este cesiunea dreptului de participare. In trecut astfel de tranzactii au avut loc si in Liga I.

Pe 30 mai 2008, congresul FIFA a adaugat un nou articol in "Regulations Governing the Application of the Statutes" (agenda congresului, pagina 14 - document pdf):

Art. 19 – Principle of promotion and relegation

  1. A club’s entitlement to take part in a domestic league championship shall depend principally on sporting merit. A club shall qualify for a domestic league championship by remaining in a certain division or by being promoted or relegated to another at the end of a season.
  2. In addition to qualification on sporting merit, a club’s participation in a domestic league championship may be subject to other criteria within the scope of the licensing procedure, whereby the emphasis is on sporting, infrastructural, administrative, legal and financial considerations. Licensing decisions must be able to be examined by the Member’s body of appeal.
  3. Altering the legal form or company structure of a club to facilitate its qualification on sporting merit and/or its receipt of a licence for a domestic league championship, to the detriment of the integrity of a sports competition, is prohibited. This includes, for example, changing the headquarters, changing the name or transferring stakeholdings between different clubs. Prohibitive decisions must be able to be examined by the Member’s body of appeal.
  4. Each Member is responsible for deciding national issues, which may not be delegated to the leagues. Each Confederation is responsible for deciding issues involving more than one Association concerning its own territory. FIFA is responsible for deciding international issues involving more than one Confederation.
Nu sunt jurist, dar oare cesiunea nu incalca acest articol 19?

Pe 27 decembrie 2007, FIFA a trimis federatiilor membre circulara 1132 care contine textul articolului 19 si la final are aceasta sectiune:

"The FIFA Executive Committee further decided to introduce the above provisions with immediate effect. Consequently, member associations and leagues are requested to take immediate and concerted action to prevent such practices should they become aware of them.

In order to document these new binding measures on member associations, the FIFA Executive Committee will submit a proposal to the next FIFA Congress to include a corresponding provision in the FIFA Statutes.

We thank you for implementing these measures with immediate effect."

In FIFA Statutes, articolul 13, pagina 8:

Members' obligations:

1. Members have the following obligations:

(a) to comply fully with the Statutes, regulations, directives and decisions of FIFA bodies at any time as well as the decisions of the Court of Arbitration for Sport (CAS) passed on appeal on the basis of art. 60 par.1 of the FIFA Statutes;
(b) to take part in competitions organised by FIFA;
(c) to pay their membership subscriptions;
(d) to ensure that their own members comply with the Statutes, regulations, directives and decisions of FIFA bodies;
(e) to create a Referees Committee that is directly subordinate to the Member;
(f) to respect the Laws of the Game;
(g) to comply fully with all other duties arising from these Statutes and other regulations.

2. Violation of the above-mentioned obligations by any Member may lead to sanctions provided for in these Statutes.

Tuesday, July 15, 2008

Tragerea la sorti pentru ligile a II-a si a III-a

FRF a anuntat astazi urmatoarele lucruri:

Aprobă prelungirea, până la data de 25 iulie a.c., a termenului de depunere la FRF a documentelor necesare pentru aprobarea cesiunii dreptului de participare în Liga a II-a şi în Liga a III-a, ediţia 2008-2009.

- În ziua de 28 iulie a.c., Comitetul de Urgenţă al FRF va aproba componenţa seriilor Ligilor a II-a şi a III-a, pentru sezonul competiţional 2008-2009
- O zi mai târziu, pe 29 iulie a.c., Casa Fotbalului va găzdui tragerea la sorţi a programului competiţional pentru sezonul 2008-2009, astfel:
Ora 10.00 - Liga a II-a
Ora 11.00 - Liga a III-a

Romania nu va juca un amical pe 15 octombrie

Conform ofiterului de presa al FRF, domnul Paul Zaharia, Romania nu va juca un amical pe 15 octombrie, deci pozitia noastra in clasamentul FIFA (sau mai bine zis punctajul FIFA) nu va avea de suferit.

Monday, July 14, 2008

11 februarie 2009 - adversarul ideal (II)

O actualizare (si, sper eu, o imbunatatire) a primei versiuni, luand in considerare si rezultatele probabile in meciurile programate pana in februarie 2009.

Eliminand echipele care au deja meci pe 11 februarie si echipele din grupa Romaniei, raman 43 de echipe care ne-ar aduce macar 400 de puncte FIFA in cazul unei victorii.

Ordinea coloanelor este: locul probabil in clasamentul FIFA din ianuarie 2009, numele tarii, puncte FIFA pentru Romania in cazul unei victorii tricolore.

1 Spania 600
6 Olanda 582
7 Croatia 579
8 Rusia 576
9 Turcia 573
10 Portugalia 570
12 Cehia 564
13 Camerun 518.925
14 Egipt 516.15
15 Anglia 555
19 Scotia 543
20 Ghana 499.5
21 Nigeria 496.725
22 Grecia 534
23 Coasta de Fildes 491.175
24 Bulgaria 528
25 Ucraina 525
26 Israel 522
27 Suedia 519
28 Elvetia 516
29 Paraguay 507.87
30 Uruguay 504.9
31 Guinea 468.975
32 Polonia 504
34 Chile 493.02
35 Mali 457.875
36 Danemarca 492
37 Maroc 452.325
43 Senegal 435.675
44 Ecuador 463.32
45 Tunisia 430.125
46 Columbia 457.38
51 Ungaria 447
54 Angola 405.15
55 Burkina Faso 402.375
56 Bosnia-Hertegovina 432
58 Moldova 426
59 Slovacia 423
60 Belgia 420
61 Tara Galilor 417
63 Bolivia 406.89
65 Letonia 405
66 Macedonia 402

Sa luam in calcul si probabilitatea unei victorii, folosind clasamentul ELO.

Pentru un meci acasa:

Ordinea coloanelor: locul probabil in clasamentul FIFA din ianuarie 2009, numele tarii, puncte FIFA in cazul unei victorii inmultite cu probabilitatea unei victorii a Romaniei.

19 Scotia 435.48
22 Grecia 425.80
31 Guinea 424.75
26 Israel 423.33
25 Ucraina 417.16
35 Mali 415.15
51 Ungaria 406.58
32 Polonia 402.82
58 Moldova 401.92
56 Bosnia-Hertegovina 400.72
21 Nigeria 400.62
9 Turcia 400.27
43 Senegal 398.49
20 Ghana 398.29
27 Suedia 398.09
13 Camerun 398.03
23 Coasta de Fildes 395.70
24 Bulgaria 394.37
44 Ecuador 390.59
10 Portugalia 388.35
28 Elvetia 388.19
37 Maroc 387.30
55 Burkina Faso 386.54
12 Cehia 383.56
14 Egipt 383.26
8 Rusia 382.22
45 Tunisia 380.79
59 Slovacia 379.44
65 Letonia 377.79
60 Belgia 376.30
54 Angola 373.71
30 Uruguay 372.67
34 Chile 371.96
66 Macedonia 371.13
29 Paraguay 369.71
63 Bolivia 369.71
61 Tara Galilor 366.93
36 Danemarca 357.04
7 Croatia 351.84
46 Columbia 343.11
15 Anglia 324.18
6 Olanda 265.10
1 Spania 227.22

Pentru un meci in deplasare:

Ordinea coloanelor: locul probabil in clasamentul FIFA din ianuarie 2009, numele tarii, puncte FIFA in cazul unei victorii inmultite cu probabilitatea unei victorii a Romaniei.

58 Moldova 358.15
55 Burkina Faso 356.22
31 Guinea 352.82
56 Bosnia-Hertegovina 346.46
35 Mali 345.45
51 Ungaria 340.08
43 Senegal 336.40
65 Letonia 329.87
54 Angola 320.01
66 Macedonia 318.28
59 Slovacia 310.33
63 Bolivia 308.71
60 Belgia 307.18
45 Tunisia 305.11
19 Scotia 304.93
26 Israel 300.51
22 Grecia 296.09
37 Maroc 295.47
44 Ecuador 291.61
61 Tara Galilor 291.30
25 Ucraina 288.85
21 Nigeria 282.46
32 Polonia 280.89
23 Coasta de Fildes 278.61
20 Ghana 276.96
27 Suedia 264.73
13 Camerun 264.69
24 Bulgaria 254.89
28 Elvetia 252.80
14 Egipt 246.20
34 Chile 242.96
9 Turcia 242.33
30 Uruguay 237.93
29 Paraguay 232.79
10 Portugalia 229.92
12 Cehia 226.72
36 Danemarca 224.11
46 Columbia 222.77
8 Rusia 221.26
7 Croatia 190.35
15 Anglia 170.68
6 Olanda 121.76
1 Spania 96.96

Pentru un meci pe teren neutru:

Ordinea coloanelor: locul probabil in clasamentul FIFA din ianuarie 2009, numele tarii, puncte FIFA in cazul unei victorii inmultite cu probabilitatea unei victorii a Romaniei.

31 Guinea 395.71
35 Mali 387.04
58 Moldova 384.98
51 Ungaria 379.84
56 Bosnia-Hertegovina 379.33
19 Scotia 377.34
55 Burkina Faso 375.05
43 Senegal 373.66
26 Israel 369.04
22 Grecia 367.81
25 Ucraina 359.66
65 Letonia 359.02
54 Angola 352.42
59 Slovacia 351.28
66 Macedonia 350.20
45 Tunisia 349.58
32 Polonia 348.38
37 Maroc 348.33
21 Nigeria 348.19
60 Belgia 348.10
44 Ecuador 348.06
63 Bolivia 345.16
20 Ghana 344.04
23 Coasta de Fildes 343.71
27 Suedia 336.98
13 Camerun 336.94
61 Tara Galilor 335.57
24 Bulgaria 329.47
28 Elvetia 325.46
9 Turcia 324.21
14 Egipt 319.28
34 Chile 312.28
10 Portugalia 311.18
30 Uruguay 309.57
12 Cehia 307.09
29 Paraguay 305.12
8 Rusia 302.91
36 Danemarca 294.22
46 Columbia 287.26
7 Croatia 269.53
15 Anglia 244.90
6 Olanda 186.20
1 Spania 153.16

19 noiembrie 2008 - adversarul ideal

FRF s-a grabit sa programeze un amical cu Georgia pentru data de 19 noiembrie 2008. Daca scoatem din calcul Romania si Georgia, doar 26 de tari si-au programat deja un meci amical pentru aceasta data. Nu inteleg aceasta graba, dar sa presupunem ca Romania si-ar cauta inca un adversar pentru 19 noiembrie. Din punct de vedere al clasamentului FIFA, cu cine ar fi fost bine sa jucam?

Eliminand echipele care au meci in preliminarii pe 19 noiembrie si echipele din grupa Romaniei, raman 47 de echipe care ne-ar fi adus cel putin 400 de puncte in cazul unei victorii (Letonia este printre ele).

Ordinea coloanelor este: locul probabil in clasamentul FIFA din noiembrie 2008, numele tarii, puncte FIFA pentru Romania in cazul unei victorii tricolore.

1 Spania 600
2 Germania 594
3 Italia 591
4 Argentina 582.12
5 Brazilia 579.15
6 Olanda 582
7 Croatia 579
8 Portugalia 576
10 Rusia 570
11 Turcia 567
13 Camerun 518.925
14 Bulgaria 558
16 Anglia 552
17 Israel 549
20 Egipt 499.5
21 Grecia 537
22 Scotia 534
23 Ghana 491.175
24 Ucraina 528
25 Paraguay 519.75
26 Suedia 522
27 Coasta de Fildes 480.075
28 Nigeria 477.3
29 Uruguay 507.87
30 Polonia 510
31 Elvetia 507
32 Columbia 498.96
34 Guinea 460.65
35 Irlanda de Nord 495
37 Danemarca 489
38 Maroc 449.55
39 Chile 478.17
40 Irlanda 480
41 Norvegia 477
43 Ecuador 466.29
45 Senegal 430.125
46 Mali 427.35
47 Tunisia 424.575
50 Moldova 450
52 Tara Galilor 444
53 Ungaria 441
54 Finlanda 438
55 Macedonia 435
58 Slovacia 426
59 Belgia 423
60 Bosnia-Hertegovina 420
62 Belarus 414

Sa luam in calcul si probabilitatea unei victorii, folosind clasamentul ELO.

Pentru un meci acasa:

Ordinea coloanelor: locul probabil in clasamentul FIFA din noiembrie 2008, numele tarii, puncte FIFA in cazul unei victorii inmultite cu probabilitatea unei victorii a Romaniei.

35 Irlanda de Nord 449.53
17 Israel 444.74
22 Scotia 427.78
21 Grecia 427.70
50 Moldova 424.43
24 Ucraina 417.54
34 Guinea 416.99
14 Bulgaria 416.78
30 Polonia 407.14
55 Macedonia 401.42
53 Ungaria 400.91
26 Suedia 398.23
13 Camerun 397.49
11 Turcia 395.39
45 Senegal 393.22
43 Ecuador 392.74
8 Portugalia 391.72
23 Ghana 391.20
52 Tara Galilor 389.60
60 Bosnia-Hertegovina 389.42
46 Mali 387.26
27 Coasta de Fildes 386.33
54 Finlanda 385.67
38 Maroc 384.61
28 Nigeria 384.53
62 Belarus 382.04
58 Slovacia 381.90
41 Norvegia 381.68
31 Elvetia 380.88
59 Belgia 378.76
25 Paraguay 377.77
10 Rusia 377.50
40 Irlanda 377.28
47 Tunisia 375.62
32 Columbia 373.76
29 Uruguay 372.02
20 Egipt 370.35
39 Chile 360.25
37 Danemarca 355.98
7 Croatia 351.04
16 Anglia 324.74
2 Germania 295.29
3 Italia 277.66
6 Olanda 266.77
5 Brazilia 261.33
4 Argentina 254.40
1 Spania 226.41

Pentru un meci in deplasare:

Ordinea coloanelor: locul probabil in clasamentul FIFA din noiembrie 2008, numele tarii, puncte FIFA in cazul unei victorii inmultite cu probabilitatea unei victorii a Romaniei.

50 Moldova 377.98
35 Irlanda de Nord 375.03
34 Guinea 346.06
55 Macedonia 344.00
60 Bosnia-Hertegovina 336.45
53 Ungaria 335.05
45 Senegal 331.68
62 Belarus 327.39
46 Mali 321.96
17 Israel 315.28
58 Slovacia 312.05
59 Belgia 308.89
52 Tara Galilor 308.00
54 Finlanda 306.50
47 Tunisia 300.67
22 Scotia 299.12
21 Grecia 296.99
38 Maroc 293.07
43 Ecuador 292.85
24 Ucraina 287.49
30 Polonia 283.50
23 Ghana 271.64
27 Coasta de Fildes 271.63
28 Nigeria 270.74
14 Bulgaria 269.37
41 Norvegia 266.51
13 Camerun 263.94
26 Suedia 263.25
40 Irlanda 257.93
31 Elvetia 247.66
32 Columbia 242.30
11 Turcia 238.99
20 Egipt 237.54
25 Paraguay 237.49
29 Uruguay 235.69
39 Chile 234.96
8 Portugalia 231.54
37 Danemarca 224.14
10 Rusia 218.18
7 Croatia 189.62
16 Anglia 171.80
2 Germania 141.47
3 Italia 129.36
6 Olanda 122.87
5 Brazilia 119.51
4 Argentina 114.73
1 Spania 96.49

Pentru un meci pe teren neutru:

Ordinea coloanelor: locul probabil in clasamentul FIFA din noiembrie 2008, numele tarii, puncte FIFA in cazul unei victorii inmultite cu probabilitatea unei victorii a Romaniei.

35 Irlanda de Nord 419.53
50 Moldova 406.45
34 Guinea 388.34
17 Israel 387.47
55 Macedonia 378.67
53 Ungaria 374.42
22 Scotia 370.43
21 Grecia 369.21
45 Senegal 368.60
60 Bosnia-Hertegovina 368.54
46 Mali 360.91
62 Belarus 360.39
24 Ucraina 359.08
52 Tara Galilor 355.68
58 Slovacia 353.42
54 Finlanda 352.86
30 Polonia 351.90
59 Belgia 350.24
43 Ecuador 349.79
14 Bulgaria 348.19
38 Maroc 345.74
47 Tunisia 344.70
23 Ghana 337.70
13 Camerun 336.25
26 Suedia 336.19
27 Coasta de Fildes 335.36
28 Nigeria 334.00
41 Norvegia 330.31
40 Irlanda 323.41
11 Turcia 320.02
31 Elvetia 319.10
8 Portugalia 313.63
32 Columbia 312.70
25 Paraguay 311.54
20 Egipt 308.30
29 Uruguay 307.92
39 Chile 302.24
10 Rusia 298.93
37 Danemarca 293.78
7 Croatia 268.70
16 Anglia 245.93
2 Germania 212.23
3 Italia 196.56
6 Olanda 187.66
5 Brazilia 183.12
4 Argentina 176.89
1 Spania 152.51

Irlanda de Nord sau Moldova ar fi fost adversarul ideal pentru 19 noiembrie 2008.