Latest updates

Check the Important info page for latest updates! (21 November 2014)
Twitter Linked In

Monday, October 15, 2007

Ghana 2008: Capi de serie

Turneul final al Cupei Africii pe Natiuni se va desfasura in Ghana, intre 20 ianuarie si 10 februarie 2008.

Echipe calificate:

Ghana - tara gazda

Castigatoarele celor 12 grupe: Coasta de Fildes, Egipt, Nigeria, Sudan, Camerun, Angola, Senegal, Guinea, Mali, Namibia, Zambia, Maroc
Cele mai bune trei echipe de pe locul doi: Tunisia, Benin, Africa de Sud

Mai multe informatii despre preliminarii -> Wikipedia.

Sistemul de clasificare a echipelor pentru tragerea la sorti

Sunt luate in calcul ultimele trei turnee finale ale competitiei: CAN 2002, CAN 2004, CAN 2006. Echipele primesc puncte in functie de performante astfel:

7 - castigatoarea turneului
5 - finalista
3 - echipele eliminate in semifinale
2 - echipele eliminate in sferturile de finala
1 - echipele eliminate in grupe

Punctele de la CAN 2006 sunt inmultite cu 3, cele de la CAN 2004 cu 2, iar cele de la CAN 2002 cu 1. Daca doua sau mai multe echipe obtin acelasi numar de puncte in acelasi clasament, vor fi departajate in functie de numarul de puncte obtinute pe teren (3 puncte pentru o victorie, 1 pentru remiza, 0 pentru infrangere).

No. Echipa CAN2002 CAN2004 CAN2006 Total
1 Egipt 2 1 7 25
2 Tunisia 1 7 2 21
3 Nigeria 3 3 3 18
4 Senegal 5 2 3 18
5 Camerun 7 2 2 17
6 Coasta de Fildes 1 0 5 16
7 Maroc 1 5 1 14
8 Guinea 0 2 2 10
9 Mali 3 3 0 9
10 Africa de Sud 2 1 1 7
11 Ghana 2 0 1 5
12 Zambia 1 0 1 4
13 Angola 0 0 1 3
14 Benin 0 1 0 2
15 Namibia 0 0 0 0
16 Sudan 0 0 0 0


Nigeria a obtinut 31 de puncte la ultimele trei editii ale Cupei Africii pe Natiuni, Senegal doar 22.

Tara gazda (Ghana) si detinatoarea trofeului (Egipt) vor fi in prima urna.

Urna 1: Ghana, Egipt, Tunisia, Nigeria
Urna 2: Senegal, Camerun, Coasta de Fildes, Maroc
Urna 3: Guinea, Mali, Africa de Sud, Zambia
Urna 4: Angola, Benin, Namibia, Sudan

O posibila tragere la sorti:

Grupa A: Nigeria, Maroc, Guinea, Namibia
Grupa B: Ghana, Camerun, Mali, Sudan
Grupa C: Tunisia, Senegal, Africa de Sud, Angola
Grupa D: Egipt, Coasta de Fildes, Zambia, Benin

Tragerea la sorti va avea loc pe 19 octombrie 2007, in Accra (Ghana) intre orele 17 si 19 (ora Romaniei).

No comments:

Post a Comment